Nostalgische foto’s van en over “t Ambacht” op Facebook

23 januari 2021 door Jan-Willem Schneider
Nostalgische foto’s van en over “t Ambacht” op Facebook
Ary Cramer bij het Historisch Genootschap waarmee hij samenwerkt.

HENDRIK-IDO-AMBACHT – Wellicht heb je al eens gehoord van de Facebookpagina ‘Foto’s van en over Hendrik-Ido-Ambacht’. Dat is niet verwonderlijk, want de pagina wist in drie maanden tijd zo’n 3.300 volgers te trekken. Beheerder Ary Cramer relateert de snelle groei aan het corona-virus en de bijbehorende maatregelen. “Nu mensen minder kunnen ondernemen, zien ze mijn Facebook-pagina als een alternatief”, verduidelijkt Cramer.

Cramers Facebookpagina bevat allerlei foto’s die soms vrij oud zijn. Hierbij valt te denken aan klassenfoto’s van de Margrietschool, foto’s van een vrouwenuitstap in 1939 en beelden van de oude Schoof. Verder bevat de pagina wat jongere foto’s van bijvoorbeeld de Veersedijk en de vorige Waterbushalte. De foto’s komen niet alleen uit het privé-archief van Cramer, maar paginaleden kunnen zelf ook hun foto’s delen.

Jeugdherinneringen
Op de Facebookpagina lijken de oudere beelden populairder dan de jongere, merkt Cramer. “Ik heb de indruk dat de oude foto’s de meeste leden aanspreken. De reden is waarschijnlijk dat oude beelden (jeugd)herinneringen oproepen aan (groot-)ouders. Dat prikkelt leden om hun eigen foto’s op te zoeken en te delen. Hierbij gaat het niet alleen om Ambachtse leden, maar zelfs ook om leden die lang geleden geëmigreerd zijn naar bijvoorbeeld Tasmanië”, vertelt Cramer. Op zijn pagina schrijft een volgster zelfs dat ze intussen al bijna vijftig jaar in Amerika woont.

Interesse in Ambachtse geschiedenis
Evenals veel paginaleden ziet Cramer ook liefst oudere foto’s. “Die beelden zeggen veel over ’t Ambacht dat ik niet heb meegemaakt. Zelf ben ik namelijk in 1969 vanuit Scheveningen naar ons dorp verhuisd”, verduidelijkt Cramer. Al snel na zijn verhuizing kreeg Cramer interesse in zijn nieuwe woonplaats en haar geschiedenis. Hij vertelt: “Zodra ik hier kwam wonen bezocht ik de toenmalige jeugdsoos Studio B (later: BBQ) waar ik veel leeftijdsgenoten ontmoette. De straten waar zij woonden, deden me denken aan het oude Scheveningen. Zo is mijn interesse voor de Ambachtse geschiedenis gegroeid.”

Straatfotografie
Cramer kon zijn interesse in geschiedenis goed combineren met zijn andere hobby; het fotograferen van straten. “Straatfotografie deed ik al in Scheveningen en enkele jaren geleden begon ik ook in Ambacht te fotograferen", vertelt Cramer. "Toen ik als raadslid regelmatig een rondje door ons dorp deed, kwam mijn hobby in een stroomversnelling. Terwijl ik me verplaatste, had ik immers volop gelegenheid om foto's te nemen. Mijn foto’s publiceerde ik op mijn Facebook-tijdlijn en voor het overzicht heb ik de groep ‘Foto’s van en over Hendrik-Ido-Ambacht’ aangemaakt.”

Mooie herinneringen in coronatijd
Op 18 november 2020 startte Cramer zijn Facebookgroep en intussen telt de pagina zo’n 3.300 leden. Gemiddeld is het ledenaantal dus met ongeveer 1.100 per maand gegroeid, wat Cramer wel kan verklaren. “Ook in coronatijd willen mensen toch iets te doen hebben. Zo komen ze bij mijn groep waar intussen volop herinneringen worden gedeeld. Zelf kan ik ook erg genieten van alle reacties”, vertelt Cramer glimlachend. Hij is niet de enige, ook volgers weten de pagina te waarderen. “Bij het zien van veel foto’s komen mooie herinneringen naar boven. Ben erg enthousiast!” schrijft een volgster.

Toekomstplannen
Hoewel Cramers Facebookgroep al groot is, is hij allerminst klaar met zijn project. “Ik heb nog veel foto’s die ik wil plaatsen. Daarna wil ik de verzameling beelden van de wijk Krommeweg complementeren en tot slot krijgen we de wijk Volgerlanden. Tussentijds probeer ik de ontwikkelingen vast te leggen in het oude(re) gedeelte van de gemeente”, verduidelijkt Cramer.

Samenwerking met Historisch Genootschap
Cramers project sluit aan bij een doelstelling van het Historisch Genootschap dat de Ambachtse geschiedenis wil vastleggen, onder meer via fotografie. Cramer werkt dan ook samen met het Genootschap. "Ik link bijvoorbeeld naar het Historisch Genootschap en linken zij naar mij op hun website." Sinds kort plaatst het genootschap foto's met het verzoek om meer informatie. "Het gaat om foto's waarvan het Historisch Genootschap niet goed weet wie of wat erop staat. Wellicht zijn er dan volgers van mijn pagina die zulke feiten wél weten", vertelt Cramer enthousiast. 

Foto's: Ary Cramer

Meer over:
Cookies

Deze website gebruikt noodzakelijke cookies voor een correcte werking en analytische cookies (geanonimiseerd) om de statistieken van de website bij te houden. Marketing cookies zijn nodig voor laden van externe content, zoals YouTube-video's of widgets van Sociale Media. Zie ons cookiebeleid voor meer informatie, of om je instellingen later aan te passen.