RIVM-weekcijfers: forse stijging aantal positieve corona-testen in ons dorp, ziekenhuisopnames en sterftecijfers onduidelijk

13 oktober 2020 door Jan-Willem Schneider
RIVM-weekcijfers: forse stijging aantal positieve corona-testen in ons dorp, ziekenhuisopnames en sterftecijfers onduidelijk
De opkomende tweede corona-golf heeft tot code rood geleid in onze veiligheidsregio

HENDRIK-IDO-AMBACHT - De coronabesmettingen in ons dorp blijven stijgen, stelt het RIVM. Volgens de laatste weekcijfers zijn er 182 Ambachters positief getest op het coronavirus. Dat zijn er 66 meer dan de week ervoor. Twee weken geleden constateerde het RIVM nog een toename van 35 positieve testen. Per 100.000 inwoners zijn er nu gemiddeld 583,3 besmettingen vastgesteld, terwijl het gemiddelde vorige week 371,8 bedroeg. De stijging is aanzienlijk, ondanks alle dringende adviezen en maatregelen.

Het aantal ziekenhuisopnames en overlijdens is de afgelopen twee weken onvolledig gebleken. Nadat ik de lokale weekcijfers vorige week op Ambacht.net had geplaatst, gaven meerdere lezers al snel aan dat de cijfers niet klopten. In ons Waaldorp was namelijk een echtpaar bezweken aan het longvirus, terwijl het RIVM geen enkele overledene meldde. Nu worden overlijdens vertraagd doorgegeven, maar deze week meldt het RIVM eveneens dat er niemand is overleden. De RIVM-data lijken dus niet helemaal correct te zijn.

Onvolledige data
Het Algemeen Dagblad constateerde vorige week ook een discrepantie tussen de data en de feiten, die de krant toelicht in een artikel. Daaruit blijkt dat het RIVM de data aangeleverd krijgt van alle GGD'en, hier: de GGD Zuid-Holland-Zuid. Deze dienst baseert zich op haar beurt weer op de ziekenhuizen, zoals het Albert Schweitzer. Waarom het ziekenhuis niet alle data juist doorgeeft, weet de GGD ook niet, zo zegt een woordvoerder in het AD-artikel. Bij het doorgeven van de cijfers kijken de GGD'en overigens naar de woonplaats en niet naar de plaats van overlijden.

Ander systeem
Om juistere data te krijgen is het RIVM vanaf vorige week dinsdag overgestapt op een ander systeem. Dat garandeert rechtstreekse datalevering vanuit de ziekenhuizen zelf en zou betrouwbaarder moeten zijn. Hoewel het AD stelt dat die nieuwe meetgegevens slechts landelijk beschikbaar zijn, staan ze op de RIVM-website ook deze week weer per gemeente gerangschikt. En nog altijd lijken er gegevens te ontbreken; de twee overleden Ambachters staan niet geregistreerd. Het is dus uiterst lastig om vast te stellen of het aantal ziekenhuisopnames en sterfgevallen per gemeente is toe- of afgenomen. Sowieso zou een vergelijking methodologisch onverantwoord zijn vanwege de overstap naar een ander telsysteem.

Meer over:
Cookies

Deze website gebruikt noodzakelijke cookies voor een correcte werking en analytische cookies (geanonimiseerd) om de statistieken van de website bij te houden. Marketing cookies zijn nodig voor laden van externe content, zoals YouTube-video's of widgets van Sociale Media. Zie ons cookiebeleid voor meer informatie, of om je instellingen later aan te passen.