RIVM-weekcijfers: veel minder positieve coronatesten in ons dorp

11 mei 2021 door Jan-Willem Schneider
RIVM-weekcijfers: veel minder positieve coronatesten in ons dorp

HENDRIK-IDO-AMBACHT - Vanavond volgt er weer een nieuwe aflevering in de reeks persconferenties over de corona-maatregelen. De verwachting is dat de regering de maatregelen binnenkort zal versoepelen, omdat steeds minder mensen positief testen. Dat blijkt ook in ons dorp, waar twee weken geleden zo'n 270 mensen positief testten. Deze week is dat aantal gedaald naar 192, zo meldt het RIVM. Vier weken registreerde het instituut ook al een daling van 38 positieve testen.

In buurgemeente Zwijndrecht constateert het RIVM ook een daling. Zo testten er deze week 276 Zwijndrechters positief, wat neerkwam op een afname van 53 personen. Twee weken zag het RIVM een vergelijkbare daling. Qua leeftijdsgroepen constateert het instituut de grootste toename onder jongeren van 18 tot 24 jaar. Onder ouderen ziet het RIVM juist al sinds februari een daling, wat verklaard kan worden door het vaccinatieprogramma. 

Verloop aantal positieve testen
   week 17  week 19
Hendrik-Ido-Ambacht  270 (-38)   192 (-78)
Zwijndrecht  329 (-32 )  276 (-53)


Positiviteitsratio in onze regio stijgt naar 15,0%
Het percentage positieve testen (positiviteitsratio) in onze veiligheidsregio duidt op een licht toenemende corona-golf. Waar twee weken geleden vorige week nog 14,9% positief testte, is dat percentage gestegen naar 15,0%, zo stelt het RIVM. Dat is hoger dan het landelijke gemiddelde dat op 12,3% ligt. Het gemiddeld aantal geteste personen is in onze regio echter gedaald; van 1.292 naar 1.255 per dag. 

Regionaal risiconiveau blijft "zeer ernstig"
Verder heeft onze regio nog altijd meer dan 150 besmettingen per 100.000 inwoners heeft, wat de rijksoverheid "zeer ernstig" vindt. Om in de beheersbare fase te komen moet het aantal positieve testen liggen op hoogstens 50 per 100.000 inwoners. Die fase heeft nog geen enkele veiligheidsregio bereikt; de meeste regio's kennen momenteel een "zeer ernstige" epidemiologische situatie. 

Gemiddelde R-waarde stijgt van 0,94 naar 1,11
De gemiddelde R-waarde is gestegen van 0,94 naar 1,11. Dit betekent dat elke 100 mensen met het virus ongeveer 111 anderen besmetten, zodat de epidemie langzaam aan kracht kan winnen. Door de toenemende vaccinatiegraad zal de R-waarde echter langzaam zakken, is de verwachting. De R-waarde van deze week is een gemiddelde van het oorspronkelijke coronavirus en de enkele varianten, zoals onderstaande tabel laat zien:

Ontwikkeling R-waarde
   week 17  week 19
R-waarde (gemiddeld)  0,94  1,11


Aantallen opnames en overlijdens
Het aantal opnames is in beide gemeentes gelijk gebleven, meldt het RIVM. Het instituut stelt vast dat de meeste opnames plaatsvinden in de leeftijdscategorie 60 tot 79 jaar. Sinds deze week neemt het aantal opnames daar sterk af, waarschijnlijk door de vaccinatiecampagne. Over de sterfgevallen rapporteert het instituut in beide gemeentes dat er weinig mensen overleden zijn aan corona.

Verloop aantal ziekenhuisopnames
   week 17  week 19
Hendrik-Ido-Ambacht  0 (-0)  0 (-1)
Zwijndrecht  1 (+1)  0 (-3)

Verloop aantal sterfgevallen
   week 17  week 19
Hendrik-Ido-Ambacht  0 (-0)  0 (-0)
Zwijndrecht  3 (+3)  4 (+1)


Onvolledigheid
Uit verschillende waarnemingen is gebleken dat deze RIVM-data niet overeenkomen met de feiten; ziekenhuizen geven sommige Covid-opnames en -sterfgevallen niet door aan het RIVM. Een voor de hand liggende oorzaak is de hoge werkdruk die veel zorgmedewerkers nog altijd ervaren. De werkelijke aantallen opgenomen en overleden patiënten kunnen dus hoger liggen. 

Meer over:
Cookies

Deze website gebruikt noodzakelijke cookies voor een correcte werking en analytische cookies (geanonimiseerd) om de statistieken van de website bij te houden. Marketing cookies zijn nodig voor laden van externe content, zoals YouTube-video's of widgets van Sociale Media. Zie ons cookiebeleid voor meer informatie, of om je instellingen later aan te passen.