RIVM-weekcijfers: opnieuw kleine stijging aantal positieve coronatesten in ons dorp

15 december 2020 door Jan-Willem Schneider
RIVM-weekcijfers: opnieuw kleine stijging aantal positieve coronatesten in ons dorp

HENDRIK-IDO-AMBACHT - Uit de RIVM-weekcijfers blijkt dat het aantal positieve corona-testen is toegenomen. Zo zijn er afgelopen week 202 dorpsgenoten positief getest op het corona-virus, wat er 56 meer zijn dan de week ervoor. In die week registreerde het RIVM nog een toename van 40 positieve testen. Hieruit blijkt dat de toename iets versneld is. 

Niet alleen in ons dorp, maar ook in Zwijndrecht constateert het RIVM een lichte toename van het aantal positieve testen. Zo testten er twee weken geleden 182 Zwijndrechters positief, wat neerkwam op een toename van 24. Deze week echter ziet het RIVM een toename van 47 positieve testen in onze buurgemeente. Dat komt neer op een totaal van 229 positieve testen. Afname valt pas na tien tot veertien dagen te verwachten, omdat pas dan de effecten van de harde lockdown merkbaar worden. 

R-waarde is gestegen van 1,00 naar 1,24
Landelijk gezien constateert het RIVM 36% meer positieve testen, terwijl de stijging twee weken geleden nog zo'n 27% was. Deze percentages passen ook ongeveer bij het epidemiologische beeld dat het RIVM van de Zwijndrechtse waard schetst. Een ander gegeven dat aansluit bij de toename, is de R-waarde in november rond de 1,00 schommelt. Dit betekent dat elke 100 mensen met het virus ongeveer 100 anderen besmetten, zodat de epidemie langzaam aan kracht kan winnen. In deze maand is de R-waarde gestegen naar 1,24. Bij de berekening van de waarde kijkt het RIVM niet alleen naar positieve testen, maar ook naar ziekenhuis- en IC-opnames. 

Onvolledige aantallen opnames en overlijdens
Naast het aantal positieve testen vermeldt het RIVM het aantal ziekenhuisopnames en overlijdens per week per gemeente. Maar die data blijken niet overeen te komen met verschillende waarnemingen; ziekenhuizen geven sommige Covid-opnames en -sterfgevallen niet door aan het RIVM. Een voor de hand liggende oorzaak is de hoge werkdruk die veel zorgmedewerkers nog altijd ervaren. Omdat het RIVM ziekenhuisopnames meeneemt in de R-waarde kan ze nog iets hoger liggen dan 1,24. 

Lichte daling percentage positieve testen in onze regio
Het percentage positieve testen in onze veiligheidsregio ondersteunt het beeld van de stabillisering in de corona-golf. Waar vorige week nog 14,5% positief testte, is dat percentage gedaald naar 13,5%, zo stelt het RIVM. Het aantal geteste personen is wel gestegen in de afgelopen week; van 8.111 naar 10.924. Desondanks blijft de epidemiologische situatie in onze veiligheidsregio "zeer ernstig" met meer dan 150 besmettingen per 100.000 inwoners. Om in de beheersbare fase te komen moet het aantal positieve testen liggen op hoogstens 50 per 100.000 inwoners. Die fase heeft nog geen enkele veiligheidsregio bereikt. Iets beter gaat het al wel in de regio's Zeeland, Zuid-Limburg, Drenthe, Friesland en Groningen, waar de situatie "ernstig" is in plaats van "zeer ernstig".

Meer over:
Cookies

Deze website gebruikt noodzakelijke cookies voor een correcte werking en analytische cookies (geanonimiseerd) om de statistieken van de website bij te houden. Marketing cookies zijn nodig voor laden van externe content, zoals YouTube-video's of widgets van Sociale Media. Zie ons cookiebeleid voor meer informatie, of om je instellingen later aan te passen.