zaterdag 29 januari 2022

Alles over Ambacht

De joodse familie Den Hartog uit Oostendam, vermoord in kamp Sobibor in 1943

Dit gaat er gebeuren met Dodenherdenking en Bevrijdingsdag in onze gemeente

4 mei 2021 (door Jan-Willem Schneider)

HENDRIK-IDO-AMBACHT - Nederland herdenkt vandaag (4 mei) alle slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog. Op 5 mei vieren we de bevrijding van Nederland in 1945 en staan we stil bij onze vrijheid. Door de coronamaatregelen herdenkt en viert ons land ook dit jaar weer grotendeels online en thuis. Zo is de Dodenherdenking in Ambacht niet toegankelijk voor publiek, maar vanaf 20.00 uur te volgen via YouTube en Facebook

Een manier om te herdenken is om de Nederlandse vlag halfstok te hangen. Dat kan de hele dag, maar vooral om 20.00 uur staat heel Nederland stil bij de oorlogsslachtoffers. We herdenken dan iedereen die tijdens de Tweede Wereldoorlog is omgekomen of vermoord of is omgekomen in oorlogssituaties en bij vredesoperaties na de Tweede Wereldoorlog.

Bloem bij momument
Naast stilte en halfstok vlaggen kun je ook een bloem kopen bij je lokale bloemist om ze bij een oorlogsmonument neer te leggen. Een voorbeeld van zo'n monument is begraafplaats Waalhof bij de Petrakerk. Of leg via de oorlogsmonumentendatabase een digitale bloem bij een van de 4000 monumenten. Meer informatie hierover vindt je op www.4en5mei.nl

Ambachtse slachtoffers
In ons dorp waren ook oorlogslachtoffers te betreuren. Het schrijnendste voorbeeld vormt de Joodse slagersfamilie Den Hartog. Het gezin woonde aan de Kerkstraat, maar verhuisde in 1925 naar de Damweg aan de Oostendam dat toen al officieel bij Ridderkerk hoorde. In 1943 werd familie Den Hartog gedeporteerd naar kamp Westerbork om later vergast te worden in kamp Sobibor. Om dit niet te vergeten zijn er later 'Stolpersteine' aangebracht voor de oude woning van de familie:

Geen fotobeschrijving beschikbaar.
Foto: Luuk de Waard

Foto Elly Pons

Zie ook:

Deel dit bericht met je vrienden!