Gemeente: “Verbetering velden voorkomt ledenstop voetbalverenigingen”

HENDRIK-IDO-AMBACHT - De gemeente besteedt de komende vier jaar € 3,4 miljoen aan de verbetering van de voetbalvelden van het Sportpark Schildman. Dit blijkt uit het nieuwe beleidsplan 2023-2027 dat het college heeft opgesteld en in het collegeprogramma al was toegezegd. Raadsleden spreken maandag 18 november over dit plan.
Huidige capaciteit onvoldoende
Deze verbeteringen zijn nodig. De voetbalverenigingen ASWH en IFC hebben namelijk de gemeente laten weten dat er onvoldoende veldcapaciteit is om iedereen te laten sporten. Ze vinden dat er bijna geen ruimte meer is voor groei van het aantal leden van de (voetbal)verenigingen in het sportpark Schildman. Er zou zelfs een ledenstop bij deze verenigingen dreigen. De gemeente heeft daarom een plan opgesteld voor extra capaciteit, zodat sporten voor alle inwoners van gemeente Hendrik-Ido-Ambacht mogelijk blijft. Deze capaciteit is gebaseerd op het bestaande ledenbestand en op basis van de verwachte ledengroei. Deze groei komt dan met name door de afronding van de bouw in de Volgerlanden.
De huidige berekeningen maken duidelijk de totale veldcapaciteit op dit moment niet voldoende is voor alle wedstrijden op zaterdag. Zelfs niet als de verenigingen een extra verlenging van het aantal speeluren op zaterdag hanteren. Ook voor trainingen is de veldcapaciteit momenteel net niet toereikend. “Verder wordt de onduidelijkheid omtrent veldverdelingen, onderhoudstaken en onderhoudskosten tussen de verenigingen en de gemeente weggenomen,” schrijft het college.
Twaalf velden: negen gerenoveerd
Van de 12 voetbalvelden op het sportpark worden volgens het beleidsplan negen velden gerenoveerd. Uit het plan van aanpak blijkt dat in het seizoen 2023/2024 veld 6 snel gerenoveerd wordt. Volgens de gemeenten zijn er momenteel vijf kunstgrasvelden, waarvan één veld (veld 6) is afgekeurd. Veld 6 is alleen bruikbaar voor trainingen. Dit voetbalveld voldoet namelijk niet aan de sporttechnische normen. Ook voldoen de afmetingen van veld 6 niet aan de eisen voor het spelen van seniorenwedstrijden. Veld 6 kan nu alleen gebruikt worden voor trainingen en wedstrijden van pupillen. De renovatiekosten zijn € 850.630.
De meeste verbeteringskosten zijn in de periode 2024-2025, namelijk circa € 2 miljoen. Dit bedrag is bedoeld voor de verbetering van “veld 11” en de voetbalvelden van ASWH en IFC.
Van natuur- naar kunstgras
In periode 2026/2027 worden de natuurgrasvelden 3 en 4 veranderd in kunstgrasvelden, waardoor extra capaciteit wordt verkregen. “Kunstgrasvelden geven daarnaast meer zekerheid op het benutten van de capaciteit, omdat kunstgrasvelden meer zekere speeluren geven tijdens slechte weersomstandigheden. Door deze omvorming zijn minder inhaalwedstrijden nodig waardoor doordeweekse capaciteit behouden blijf voor trainingen,” schrijft het college. “Op dit moment hebben veld 3 en 4 geen veldverlichting en gaan de velden richting het einde van de levensduur. Om de trainingscapaciteit maximaal te benutten dienen velden 3 en 4 te worden voorzien van veldverlichting.” De verbeteringskosten zijn per veld € 917.180. Over deze kosten zal de gemeenteraad over enige tijd spreken. Ze zijn niet meegenomen in het raadsvoorstel waarover de raad in oktober een besluit neemt.

Overzicht voetbalvelden Schildmanpark
Foto's: Gemeente H.I.Ambacht