Primeur in Cascade: Familieboek over de 'Stolken' in de schijnwerpers

15 september 2022 • 11:03 door Willem Schneider
Primeur in Cascade: Familieboek over de 'Stolken' in de schijnwerpers
Cor Stolk aan het werk

HENDRIK-IDO-AMBACHT - Zaterdag 17 september presenteert Cor Stolk zijn “levenswerk” in Cascade. Hij zal zijn boek “Genealogie Stolwijck – Stolck, van Stolwijk naar Hendrik-Ido-Ambacht 1465-2022” aan burgemeester Jan Heijkoop aanbieden. Cor werkte maar liefst 42 jaar aan zijn boek.

De presentatie van dit omvangrijke boek (484 pagina's) was voor Ambacht.net aanleiding om Cor Stolk te interviewen. De naam Stolk komt namelijk in onze gemeente vaak voor en vele generaties Stolk hebben in Ambacht gewoond. Of wonen er nog steeds.

Motivatie
Cor, je woont momenteel in Oost-Groningen, een gebied ver van Hendrik-Ido-Ambacht. Hoe ben je er toe gekomen om je boek te schrijven en dit vol te houden? Wat is je motivatie?
Ik ben in Rotterdam geboren en heb tot 2019 in Hoogvliet gewoond. In 1980, na het overlijden van mijn vader, begon ik met stamboomonderzoek. Ik had al veel interesse in geschiedenis, geografie en ook een beetje in archeologie. Bij het schrijven van de rouwkaarten voor mijn vader kwam ik er achter dat verschillende nichten andere familienamen hadden, die ik niet kende. Dat was een trigger om er achter te komen hoe dat zat. Eerst dwaalde ik in het gemeentelijk archief van Rotterdam rond. Dat was zonder enig resultaat, totdat een medewerker mij bij de hand nam en mij de eerste beginselen leerde.

Daarna volgde ik een cursus genealogie in het Streekarchief IJsselmonde en ook een cursus ”Oud-Schrift”. Vervolgens ben ik voorzichtig aan het speuren gegaan en kwam zo bij het Historisch Archief van Hendrik-Ido-Ambacht uit, de plaats waar mijn vader en oom en tante waren geboren en opgegroeid.

Hobbels
Je hebt er een lange tijd over gedaan om het boek schrijven. Dat vraagt veel motivatie. Waarom duurde dit zo lang?
“Er waren veel struikelblokken tijdens mijn onderzoek. Ten eerste was een deel van het archief van Ambacht over de jaren 1780-1810 verbrand. Ten tweede waren de voorouders van de oudste Ambachtse Stolken spoorloos verdwenen. Pas toen ik met enkele mede-onderzoekers, uitgebreid getuigen-onderzoek bij geboortes en huwelijken had verricht, kwamen we er achter dat de Stolken voordien in Ouderkerk aan den IJssel hadden gewoond. In deze plaats vonden we een flink aantal voorouders terug tot aan Pieter Jansz. Stolck, schipper en burgemeester van Ouderkerk a/d IJssel.

Vervolgens riep het vinden van zijn vader riep vele vragen op. De vader van Pieter heette dus Jan, maar wat was zijn patroniem? In het trouwboek was over het patroniem een grote groen inktvlek gemaakt, kennelijk is dat bewust gedaan.
Verder dook ook ineens de naam van Kubbe of Kubby op in de verschillende akten. In het etymologisch woordenboek betekent dat: “een wilgentenen palingfuik of een schuurtje met een rieten dak”. Was die veerman Jan Stolck wellicht een palingstroper of woonde hij in een schuurtje met een rieten dak? Vele vragen waarop de antwoorden lang uitbleven.
Omdat de genealogie een hobby was/is, moest er ook brood op de plank komen voor mijn gezin. Ik werkte toen in de volcontinue. Ook werd ik, samen met mijn vrouw, tien jaar mantelzorger voor mijn moeder en was ook nog drie jaar raadslid van de deelgemeente Hoogvliet. Dan blijft er weinig tijd over voor een hobby en verliep dat met horten en stoten.”

 Drie generaties Stolk uit Ambacht v.n.l.r: Kees, Teunis en Cor 

Ambachtse Stolken
Wat is je reden om het boek in onze gemeente te overhandigen aan onze burgemeester?
Cor: “Bij de Stolken zijn er globaal twee groepen de onderscheiden: De ‘Bovendijkers’ en de ‘Onderdijkers’. De Bovendijkers woonden, heel verrassend, op de Veerschendijk en de Onderdijkers dus aan de Onderdijk. Ook qua beroepen was er een onderscheid. De Bovendijkers waren vooral werkzaam in de technische beroepen, zoals de lassers en de branders, de aanhouders en de klinkers, dus in de scheepsbouw en de scheepssloperijen, zoals de sloperij de Stolk. De Onderdijkers waren voornamelijk tuinders, winkeliers en gemeentearbeiders.

De burgemeester heeft deels zijn tijd moeten besteden aan de sanering van de scheepssloperijen in Ambacht. Een ander deel van zijn tijd was hij kwijt aan vergunningverlening aan andere ondernemingen van de verschillende Stolken. Ik weet dat een substantieel deel van de inwoners van Ambacht Stolken zijn. Dus leek het mij heel leuk om de burgemeester het eerst boek van de Genealogie Stolwijk – Stolck uit te reiken, als een herinnering aan zijn tijd in Ambacht.”

Hoe innig is relatie tussen de “Stolken” en de gemeente Hendrik-Ido-Ambacht? Wonen er dan zoveel Stolken in Ambacht? Meer dan in andere Nederlandse gemeenten?
“Na het verlaten van de Krimpenerwaard rond 1750 hebben de Stolken en vele andere familie zich in de Volgerlanden van Hendrik-Ido-Ambacht gevestigd. Eén van de zonen van de eerste Stolk kreeg verkering met een meisje uit Zwijndrecht, is daar getrouwd en blijven wonen. Daaruit is de Zwijndrechtse tak ontstaan en van lieverlee zijn ze uitgewaaierd naar andere plaatsen, zoals Heerjansdam Ridderkerk, IJsselmonde en ook Barendrecht. Pas na 1875 zijn sommige families Stolk ook vertrokken naar Rotterdam en Dordrecht, de Zwijndrechtse Waard, het zuidelijk deel van het eiland IJsselmonde en een deel van de Hoeksche Waard zijn toch wel de belangrijkste woonplaatsen van de Stolken."

Informatievoorziening
Hoe ben je aan je informatie gekomen?
“Uiteraard heel veel zoeken in archieven bij de verschillende gemeenten, de streekarchieven, het Centraal Bureau voor Genealogie (CBG) en ook heel veel huisbezoeken bij de verschillende takken van de fam. Stolk. Dus heel veel uren zoeken, praten, kopiëren vele kilometers maken, uren en uren data invoeren, eerst in ordners en later in de computer. Al met al 42 jaar onderzoek en werk, naast je eigen werk en privéleven.

Hoe heb je deze informatie verwerkt?
Cor: “Als dan het zoekwerk is gedaan, volgt het controleren van alle ingevoerde gegevens op dubbelen, typefouten, soms aanvullingen zoeken en weer controleren of alle lijntjes kloppen. Als dat allemaal is gedaan, volgt een eerste uitdraai van alle gegevens in een documentvorm. Als dat is gelukt, moeten alle foto’s en gewenste documenten worden ingevoerd en weer kijken hoe de lay-out dan is geworden. Als dat allemaal goed staat, kan de namenindex worden uitgedraaid en ingevoegd. Ook dat moet weer worden gecontroleerd of alle namen overeen komen met de opgegeven paginanummers. En: “Wanneer dat ook allemaal klopt, zit je ineens op 484 pagina’s en ben je vier maanden verder.”

Te koop in Den Brommert
Na de presentatie is het boek te koop in het winkeltje van Den Brommert, het domein van het Historisch Genootschap. Is uw achternaam Stolk, of bent u gelieerd aan de “Ambachste tak van de Stolkenfamilie”? Dan is dit boek het zeker waard om het aan te schaffen.

Foto's: Cor Stolk

Gerelateerde wijken:
Gerelateerde straten:
Meer over:
Cookies

Deze website gebruikt noodzakelijke cookies voor een correcte werking en analytische cookies (geanonimiseerd) om de statistieken van de website bij te houden. Marketing cookies zijn nodig voor laden van externe content, zoals YouTube-video's of widgets van Sociale Media. Zie ons cookiebeleid voor meer informatie, of om je instellingen later aan te passen.