Manon van den Berg (EVA): leg gemeentelijk bomendepot aan

24 februari 2022
Manon van den Berg (EVA): leg gemeentelijk bomendepot aan
Manon van den Berg (EVA) wil een speciaal bomendepot of bomen opvanglocatie

HENDRIK-IDO-AMBACHT - Manon van den Berg stelt zich als kandidaat voor de lijst Echt voor Ambacht (EVA) voor. Ze is nummer 3 op de lijst van EVA. 

Bomen niet wijken voor mensen
"Ik hou van de natuur, buiten, wandelen, bloemen en natuur. In onze gemeente heb ik de afgelopen jaren groen zien verdwijnen voor nieuwbouw. Bomen gingen om en weilanden zijn volgebouwd of liggen te wachten tot het terrein bouwrijp is. Is het idee dat Ambacht versteend terecht?

Op de website van de gemeente staat een link naar verschillende plattegronden. Aangegeven staat waar er bomen staan die worden verwijderd, waar er wordt geplant of herplant. Met het doorklikken op de locatie staat dan vermeld welk soort boom het is en of er wordt ingeboet (herplant).

Ik ben van mening dat bomen niet hoeven wijken voor mensen. Als er ergens een boom staat en er komen plannen om te bouwen dan plan je de bouw maar om de boom heen. Mijn hart ligt bij de bomen. De gemeente heeft de ambitie en de intentie om zorgvuldig om te gaan met haar bomen. Dat houdt in: Alleen kappen als het echt noodzakelijk is: ziekte, afsterving, risico’s op breuken). Als een boom ergens staat en het goed doet, zou deze daar voor de rest van zijn leven moeten kunnen staan. Wat mij betreft onvoorwaardelijk. Jammer genoeg zijn de afgelopen jaren meerdere mooie en gezonde bomen gekapt in verband met nieuwbouw. Ik denk aan de prachtige oude bomen rondom het Perenlaantje en er zijn meer voorbeelden te noemen. 
Anderzijds is de gemeente medio maart van plan een mooie grote boom op de hoek Weteringsingel-Reeweg te verplaatsen. Een grote operatie: uitgraven, verrijden en herplanten. 

Inspectie
De gemeente laat elk jaar een inspectie uitvoeren op alle bomen van de gemeente zelf. Dit doet een onafhankelijke bomen inspecteur. In het verleden is er binnen de gemeente niet altijd goed nagedacht over welke boom waar werd neergezet. Zo staan er daardoor bomen op locaties die niet geschikt zijn voor die specifieke boom, met het oog hoe ruimte voor de wortels en hoe de kroon zich ontwikkelt. 

Aanleg bossen 
Onlangs nog las ik een interview met ecoloog Bert Maes (Nu.nl 13-02-2022). In het betreffende interview wordt vooral gesproken over de aanleg van nieuwe bossen. De ecoloog waarschuwt  dat er in Nederland op grote schaal verkeerde bomen worden geplant. De zogeheten “bossenstrategie” heeft een kokervisie op CO2 waardoor niet wordt gekeken naar gebiedseigen soorten. Dit versnelt het verlies van de unieke bio-diversiteit. 
In Ambacht is de laatste jaren meer aandacht voor boomsoorten en de juiste plek. 

I-Tree project
Ambacht doet mee aan het landelijke I-Tree project. I-Tree geeft inzicht in de waarde van bomen. Het belang van een pakket ecosysteemdiensten dat een boom levert. Er wordt onder andere vanuit de lucht gekeken hoe het er uit ziet qua groene boomkronen
Een boom is een eco-diversiteit op zich. Maar ook een onderdeel van een groter eco-systeem: Welke insectensoorten trek je aan met welk soort boom en het belang daarvan. Welke vogels broeden er? Welke micro-organismen en mineralen-culturen zijn er verweven, welke zijn onontbeerlijk en hoe kun je dit verder bevorderen? Denk aan fijnstof uit de lucht. Ook spelen bomen een grote rol in het waterbeleid: bij veel regen voeren bomen veel water af. Een gemiddelde grote boom verbruikt zo'n 400 liter per dag, in het groeiseizoen wel te verstaan. Met het oog op de locatie van Ambacht, tussen dijken en rivieren niet onbelangrijk. 

Waarde(ring) bomen 
We kunnen lachen om bomenknuffelaars en bomenfluisteraars. Een boom die op de juiste plek staat in de juiste grond kan goed gedijen en hard werken voor mens, dier en alle micro-organismen.  Zo’n boom laat je in zijn waarde. Daar blijf je van af. Die heeft geen knuffel nodig. Wel de juiste grond en wat ruimte.
In onze gemeente komt gelukkig meer aandacht en waardering voor de bomen. Ook voor het beheer van het overige groen. Bijenlinten, overgaan van gewoon gras naar kruidengras (door minder te maaien). In beleidstaal heet dat  “versterken van ecologische structuren”. Bomen en groen zijn noodzakelijk om te kunnen leven. Daar waar in het verleden nog al eens werd bezuinigd op groen, is het groenbeleid nu meer dan ooit belangrijk voor het klimaat. 

Speciaal bomendepot/bomen opvanglocatie
Bij gemeente heeft zich een omslag in het denken over groen ingezet. Tegenwoordig wordt er een nieuwe boom geplaatst als er een boom wordt gekapt.  
Ik zie graag dat er in de gemeente een speciaal bomendepot of bomen opvanglocatie wordt aangelegd. Gezonde bomen staan hier tijdelijk geparkeerd tot een herplaatsing en de wat zwakkere bomen kunnen er even bijkomen. Wat zou het vervolgens fijn zijn als Ambachters vervolgens voor een prikkie groen kunnen kopen bij een dergelijke “bomenopvang”. In Rotterdam wordt dit inmiddels gedaan. 

Vergroening
En wat te denken van de “groene daken” van bushaltes met gras en bloemen, zoals in Utrecht? Er valt nog groen-winst te halen in Ambacht. 
Te beginnen bij de eigen voordeur. Mensen met een eigen tuin, voor of achter. “Verstening” is hier en daar  sterk aanwezig. De onderhoudsvriendelijke tuin is zeker niet natuurvriendelijk. Met ondersteuning van de gemeente qua voorlichting, subsidiepotjes en praktische hulp van vrijwilligers zou een aantal stenen tuinen kunnen veranderen in een groene, regen-doorlatende plek. Wat te denken van een regelmatige bomenwandeling door de gemeente? Of samen op stap met een bomenkenner voor een schouw waarbij we vn alles te weten komen over de boom. Ideeën te over. 

Perenlaantje
We wonen in een mooie gemeente. Hier en daar stukken “oude kern” wat onder beschermd cultuur erfgoed zou moeten vallen. Laten we ook inzetten op iets dergelijks voor het groen. Een beschermde bomenlijst van Ambacht, met het Perenlaantje bovenaan. Ook zou de gemeente wat mij betreft moeten streven naar het de bestaande groen-situatie als uitgangspunt bij toekomstige plannen. Staat er een boom of een aantal bomen, dan plan je je (bouw)plannen er om heen. Er is een win-win situatie," aldus Manon van den Berg.

Gerelateerde wijken:
Gerelateerde straten:
Meer over:
Cookies

Deze website gebruikt noodzakelijke cookies voor een correcte werking en analytische cookies (geanonimiseerd) om de statistieken van de website bij te houden. Marketing cookies zijn nodig voor laden van externe content, zoals YouTube-video's of widgets van Sociale Media. Zie ons cookiebeleid voor meer informatie, of om je instellingen later aan te passen.