RIVM-weekcijfers: vertragende toename aantal positieve corona-testen in ons dorp

22 december 2020 door Jan-Willem Schneider
RIVM-weekcijfers: vertragende toename aantal positieve corona-testen in ons dorp

HENDRIK-IDO-AMBACHT - Uit de RIVM-weekcijfers blijkt dat het aantal positieve corona-testen is toegenomen, maar minder snel dan twee weken geleden. Zo zijn er afgelopen week 225 dorpsgenoten positief getest op het corona-virus, wat er 16 meer zijn dan de week ervoor. In die week registreerde het RIVM nog een toename van 56 positieve testen. Hieruit blijkt dat de toename afgenomen is in ons dorp.

In buurgemeente Zwijndrecht constateert het RIVM dat de toename juist versneld is. Zo testten er twee weken geleden 229 Zwijndrechters positief, wat neerkwam op een toename van 47. Deze week echter ziet het RIVM een toename van 69 positieve testen in onze buurgemeente. Dat komt neer op een totaal van 298 positieve testen. Afname valt pas volgende week te verwachten, omdat pas dan de effecten van de harde lockdown merkbaar worden. 

Lichte stijging percentage positieve testen in onze regio
Het percentage positieve testen in onze veiligheidsregio ondersteunt het beeld van de (vertraagde) toename in de corona-golf. Waar vorige week nog 13,5% positief testte, is dat percentage gestegen naar 15,1%, zo stelt het RIVM. Daarbij is het aantal geteste personen in onze regio iets gedaald; van 10.924 naar 10.796. Dit betekent dat onze regio nog altijd meer dan 150 besmettingen per 100.000 inwoners heeft, wat de rijksoverheid "zeer ernstig" vindt. Om in de beheersbare fase te komen moet het aantal positieve testen liggen op hoogstens 50 per 100.000 inwoners. Die fase heeft nog geen enkele veiligheidsregio bereikt; elke regio kent intussen een "zeer ernstige" epidemiologische situatie. 

R-waarde blijft schommelen rond 1,25
Landelijk gezien constateert het RIVM 20% meer positieve testen, maar een deel ervan is al ouder. Die meldingen zijn pas deze week binnengekomen, omdat de GGD vorige week met een storing kampte. Een ander gegeven is de R-waarde die nu rond de 1,25 schommelt, evenals vorige week. Dit betekent dat elke 100 mensen met het virus ongeveer 125 anderen besmetten, zodat de epidemie langzaam aan kracht kan winnen. Bij de berekening van de waarde kijkt het RIVM niet alleen naar positieve testen, maar ook naar ziekenhuis- en IC-opnames. 

Onvolledige aantallen opnames en overlijdens
Naast het aantal positieve testen vermeldt het RIVM het aantal ziekenhuisopnames en overlijdens per week per gemeente. Maar die data blijken niet overeen te komen met verschillende waarnemingen; ziekenhuizen geven sommige Covid-opnames en -sterfgevallen niet door aan het RIVM. Een voor de hand liggende oorzaak is de hoge werkdruk die veel zorgmedewerkers nog altijd ervaren. Omdat het RIVM ziekenhuisopnames meeneemt in de R-waarde kan ze nog iets hoger liggen dan 1,24. Landelijk stelde het RIVM wel een toename vast van de ziekenhuisbezetting, zowel in de kliniek als op de IC-afdelingen. 

Meer over:
Cookies

Deze website gebruikt noodzakelijke cookies voor een correcte werking en analytische cookies (geanonimiseerd) om de statistieken van de website bij te houden. Marketing cookies zijn nodig voor laden van externe content, zoals YouTube-video's of widgets van Sociale Media. Zie ons cookiebeleid voor meer informatie, of om je instellingen later aan te passen.