Toename vuurwerkoverlast: gemeente gaat strenger handhaven en verbiedt carbidschieten

26 november 2020 door Jan-Willem Schneider
Toename vuurwerkoverlast: gemeente gaat strenger handhaven en verbiedt carbidschieten

HENDRIK-IDO-AMBACHT – De laatste weken wordt ons dorp regelmatig opgeschrikt door (illegaal) vuurwerk. Hoewel dat jaarlijks het geval is, lijkt er dit jaar meer overlast gemeld te worden. De toename in meldingen komt niet alleen van de Sophiapromenade, maar ook uit wijken als de Sandelingen, Krommeweg en wijk Dorp. De gemeente bevestigt de toegenomen overlast en wijt dit aan het nationale vuurwerkverbod en de beperkte mogelijkheden voor jongeren door de huidige corona-maatregelen.

Hoewel de vuurwerkoverlast op de Sophiapromenade het ergst lijkt te zijn, melden lezers ook locaties als de wijk Sandelingen, Louwersplein, SOL Krommeweg, Tesselschadestraat, Banckertplein en Baxpark. Het Louwersplein is een geliefde locatie, omdat het vuurwerk daar zo ‘lekker knalt’ onder de luifels, aldus een lezer. Hetzelfde geldt voor de fietstunneltjes in ons dorp, evenals voor de flats aan het Banckertplein. “In de omgeving van het plein knalt het al weken met enige regelmaat, soms ook ‘heerlijk’ tussen de flats tot diep in de nacht”, vertelt een lezeres. Het is dan ook niet verwonderlijk dat sommige Ambachters slechter slapen door de luide knallen, zoals een andere lezeres meldt.

Oorlogssituatie
Een inwoner van de Tesselschadestraat vergelijkt de vuurwerkoverlast met een oorlogssituatie. “Het is hier al jaren oorlog vanaf oktober. Ik hoor bommen waarvan ik tegen het plafond vlieg, of uit mijn bed. Ik heb ooit weleens naar de politie gebeld, maar dan kreeg ik als antwoord: Ja mevrouw, we rijden rond, maar als ze ons zien aankomen, schieten ze een brandgang in en dan zijn we ze kwijt. Daar moet ik het mee doen. En de volgende avond gaan ze gewoon verder.” Een andere bewoner herkent het politieoptreden enigszins. “Ik heb vorige week online aangifte gedaan bij de wijkagent en kreeg enkel als reactie dat de melding is doorgeschoven naar het basisteam. Wat moet ik daar nu mee? Wat is dat, het basisteam? Ik heb wel het gevoel dat de politie probeert in te grijpen, maar dat het niet lukt omwille van de wet. Help ons alstublieft. Het is net Aleppo 2016.”

Verwoestend vuurwerk
De vuurwerkoverlast heeft ook impact op kinderen en honden. “Op het schoolplein van SOL Krommeweg wordt soms vuurwerk afgestoken, zodat onze kinderen niet kunnen buitenspelen”, vertelt een lezer. Niet alleen kinderen, maar ook honden ervaren een extra drempel om gebouwen te verlaten. “Sommige honden durven niet meer naar buiten te gaan, omdat er altijd wel ergens een knal is”. Hoewel vuurwerk voor veel mensen en dieren hinderlijk is, is er één lezer die geen moeite heeft met vuurwerk. “Ik ben zelf ook jong geweest”, verduidelijkt hij. De gemeente ziet dit echter anders, evenals de politie. “Wij ontvangen veel meldingen van overlast, vooral van de Sophiapromenade. Daarbij zien we vernielingen die veroorzaakt lijken te zijn door illegaal vuurwerk. In combinatie met constateringen van politie hebben we er daarom ook voor gekozen om op dit gebied flink in te handhaven”, zegt een woordvoerder van de gemeente.

Extra beveiligers, brieven naar ouders en Halt-straffen
Om de handhaving vorm te geven heeft de gemeente verschillende maatregelen getroffen. “De politie besteedt extra aandacht aan verschillende overlastlocaties. Ook hebben we meer beveiligers en BOA’s ingehuurd die gaan surveilleren om de politie te ondersteunen. Op verschillende locaties zoals het Sophiapark en het scholencluster is de verlichting waar nodig gerepareerd en is er extra verlichting geplaatst op de Sophiapromenade en het -park.” Naast extra personeel en verlichting zetten gemeente en politie meer in op straffen. “Als we jongeren betrappen, worden ze doorgestuurd naar Halt. Dit bureau kijkt naar de casus en legt een passende straf op, bijvoorbeeld een geldboete, al dan niet gecombineerd met een leer-/werkstraf. Verder krijgen ouders van elke overtreder een brief die oproept om met hun kinderen in gesprek te gaan over (illegaal) vuurwerk, vandalisme en overlast”, vertelt een woordvoerder namens de gemeente.

Lokaal verbod op carbidschieten, kleinschalige oudjaarsfeestjes nauwelijks mogelijk
Naast handhaving denken sommige gemeentes na over alternatieven, zoals carbidschieten en kleinschalige feestjes voor oudjaarsnacht. In Hendrik-Ido-Ambacht liggen zulke alternatieven niet op tafel. “Voor carbidschieten biedt onze gemeente geen geschikte omgeving, gezien de stedelijke omgeving binnen de bebouwde kom en de natuur buiten de bebouwde kom. Het college zal carbidschieten in onze gemeente dus verbieden”, aldus een woordvoerder. Voor kleinschalige feestjes ziet de gemeente evenmin veel mogelijkheden. “Zolang feestjes binnen de landelijke criteria zijn en de coronawetgeving in acht genomen wordt, moet dat wel kunnen. Echter zien wij met de huidige regelgeving niet veel mogelijkheden.” Deze jaarwisseling zal dus echt anders verlopen dan de voorgaande. Dat zal niet alleen voor veel jongeren gelden, maar ook voor de meeste Ambachters.

 

Gerelateerde wijken:
Gerelateerde straten:
Meer over:
Cookies

Deze website gebruikt noodzakelijke cookies voor een correcte werking en analytische cookies (geanonimiseerd) om de statistieken van de website bij te houden. Marketing cookies zijn nodig voor laden van externe content, zoals YouTube-video's of widgets van Sociale Media. Zie ons cookiebeleid voor meer informatie, of om je instellingen later aan te passen.