RIVM-weekcijfers: opnieuw stijging aantal positieve corona-testen

03 november 2020 door Jan-Willem Schneider
RIVM-weekcijfers: opnieuw stijging aantal positieve corona-testen

HENDRIK-IDO-AMBACHT - De coronabesmettingen in ons dorp zijn de afgelopen week opnieuw gestegen, aldus het RIVM. Volgens de laatste weekcijfers zijn er 324 Ambachters positief getest op het coronavirus. Dat zijn er 71 meer dan de week ervoor. Twee weken geleden registreerde het RIVM nog een toename van 50 positieve testen en drie weken geleden nog 21. Hieruit blijkt dat de stijging in de voorbije week is versneld. 

De oorzaak van de versnelde toename is onduidelijk; een eerste oorzaak is dat ons dorp de coronacurve wel volgt, maar met enige vertraging. Dat bleek al in september; toen het aantal positieve testen in Zwijndrecht begon te stijgen, volgde ons dorp pas later. Een verklaring is dat de buurgemeente net wat centraler ligt en groter is, wat Zwijndrecht iets gevoeliger maakt voor nieuwe (epidemiologische) tendensen. Een tweede mogelijke oorzaak bieden eerdere storingen bij de GGD, waardoor eerdere meldingen deze week pas zijn verwerkt. Ze bestaan ook deels uit gegevens van commerciële teststraten

Daling percentage positieve testen
Landelijk ziet het RIVM een daling van 5% in de toename van het aantal meldingen. Toch blijft de situatie "zeer ernstig", want de besmettingsgraad is in ons dorp gestegen van 810,8 per 100.000 inwoners naar 1.038,4. Een lichtpuntje biedt het percentage positieve testen in onze veiligheidsregio; waar dat vorige week nog tussen de 21 - 28% lag, schommelt het nu tussen 14 - 21%, zo meldt de GGD vandaag. Alleen in veiligheidsregio Rotterdam-Rijnmond ligt het percentage nog tussen de 21 - 28%, waarmee het stedelijke gebied aan kop staat. 

Onvolledige aantallen opnames en overlijdens
Naast het aantal positieve testen vermeldt het RIVM het aantal ziekenhuisopnames en overlijdens per week per gemeente. Maar die data blijken niet overeen te komen met verschillende waarnemingen; ziekenhuizen geven sommige Covid-opnames en -sterfgevallen niet door aan het RIVM. Een voor de hand liggende oorzaak is de hoge werkdruk die veel zorgmedewerkers ervaren. Afgelopen week was de druk zo hoog in het Albert Schweitzer dat het ziekenhuis meerdere opnamestops moest inlassen. Hoewel de nood intussen verminderd is, blijft de situatie onverminderd "kwetsbaar", aldus  Anneke Sanderse, lid van de raad van bestuur die dan ook aandringt op brede solidariteit in zorg en samenleving. 

Meer over:
Cookies

Deze website gebruikt noodzakelijke cookies voor een correcte werking en analytische cookies (geanonimiseerd) om de statistieken van de website bij te houden. Marketing cookies zijn nodig voor laden van externe content, zoals YouTube-video's of widgets van Sociale Media. Zie ons cookiebeleid voor meer informatie, of om je instellingen later aan te passen.