Gemeente Belangen: meer duidelijkheid over kosten opvang Oekraïners

HENDRIK-IDO-AMBACHT - De fractie van Gemeente Belangen vraagt het college om een helder inzicht in de kosten van de opvang van de Oekraïners in onze gemeente. Het normbedrag van de rijksoverheid is namelijk geleidelijk verminderd, terwijl de gemeente ‘extra gemaakte’ kosten bij het Rijk kan declareren. Daarnaast heeft de gemeente in het verleden sinds 2022 geld overgehouden van de ontvangen middelen van het Rijk en moeten de Oekraïners eigen bijdragen betalen. Deze afzonderlijke geldstromen maken inzichtelijkheid van de totale kosten van de gemeente voor deze opvang er volgens GB niet beter op. Daarom wil GB weten of de gemeente in vorige jaren geld heeft over gehouden, wat de gemeente tekort komt op het normbedrag en wat gebeurt er als ontvangen gelden onvoldoende zijn.
Hieronder staan de schriftelijke vragen integraal weergegeven.
Bekostiging opvang ontheemde Oekraïners
De VNG-uitvraag onder 120 gemeenten en een inventarisatie van de streekomroep van RTV Dordrecht bij de negen regiogemeenten, toont aan dat bij67%, waaronder Hendrik-Ido-Ambacht, het normbedrag niet kostendekkend wordt geacht.
De vergoeding vanuit het Rijk is de afgelopen jaren afgebouwd van € 105 euro per dag in 2022 naar € 44 per dag in 2025.
- Wat zijn de gevolgen van deze verlaging voor de kwaliteit binnen de opvang in onze gemeente?
- Verwacht het college in 2025 een financieel tekort op opvang van Oekraïners? En hoe groot is het te verwachten financieel tekort?
Declaratie extra kosten
Het college geeft desgevraagd aan dat het verlaagde bedrag ‘niet toereikend’ is, hoewel de extra gemaakte kosten bij het Rijk gedeclareerd kunnen worden.
- Verwacht het college dat alle kosten worden gedekt?
- Hoeveel extra kosten heeft het college vanaf de opvang van ontheemde Oekraïners gedeclareerd bij het Rijk en waren deze toereikend om alle kosten op te vangen?
- Hoe vaak zijn declaraties afgewezen of deels toegekend?
- Welke maatregel(en) overweegt het college als het Rijk niet of onvoldoende kosten vergoed?
Overgebleven middelen opvang Oekraïners
- Heeft de gemeente van de ontvangen Rijksmiddelen voor opvang van Oekraïners sinds 2022 geld overgehouden?
- Om welk bedrag(en) gaat het en hoe worden deze middelen momenteel ingezet of gereserveerd?
- Hoeveel geld heeft de gemeente daadwerkelijk uitgegeven aan de opvang?
- Is het evt. overschot toereikend om het “verwachte” te kort op te vangen?
Eigen bijdrage ontheemde Oekraïners
Sinds 1 januari 2025 wordt er een eigen bijdrage voor gas, water en elektra geïnd voor werkende ontheemde Oekraïners.
- Wat is de impact van deze inning op de ontheemde Oekraïners?
- Heeft de gemeente problemen ervaren bij de inning van de eigen bijdrage?
- Tegen welke problemen bent u aangelopen?
- Wordt er rekening gehouden met bijzondere omstandigheden bij het innen van de eigen bijdrage?
- Betalen alle ontheemde Oekraïners de eigen bijdrage? Is deze bijdrage voldoende in de kosten van gas, water en elektra?
In de commissie ABA van oktober 2024 heeft de wethouder aangegeven dat de gemeente per 1 januari 2025 ook een eigen bijdrage voor catering moet innen, naast de al bestaande bijdrage voor gas, water en elektra.
- Wordt deze bijdrage al geïnd en vanaf wanneer?
- Hoeveel bedraagt de eigen bijdrage per persoon en hoe wordt deze vastgesteld?
- Wordt rekening gehouden met kwetsbare personen bij het innen?
Foto's: Gemeente Belangen