HENDRIK-IDO-AMBACHT - Je moet geen € 12,50 voor een plaats op de vrijmarkt tijdens Koningsdag vragen. Dat is het beeld dat ontstaat uit de discussie op onze Facebookpagina of de Oranjevereniging dit bedrag mag eisen.
Gratis voor alle kinderen
Volgens oud-raadslid Ary Cramer moet voor alle kinderen in Ambacht gratis een plaats op de “Kinderkleedjesmarkt” aanwezig zijn. Kinderen, waarvan de ouders wel lid zijn van de Oranjevereniging, krijgen wel gratis een plaats. Cramer vindt dit onderscheid onterecht. Een groot aantal van de deelnemers aan de discussie is het met Cramer eens. Ze wezen er op dat in omringende gemeenten (Ridderkerk, Zwijndrecht) de vrijmarkt voor iedereen gratis is. Bovendien: “Waarom is het op Zomerparkdag wel gratis en niet op koningsdag? Dat is toch beetje vreemd!”, schreef een Ambachtse inwoner. Of: “Dit is een verdien model,” “Wat een onzin, betalen voor je kleedje… blijft voor kind niet veel over aan eind van de dag,” menen sommige schrijvers.
Klein bedrag
Een aantal mensen vindt het bedrag te hoog en wil een lager bedrag, bijvoorbeeld € 2,50. Ook vanuit de lokale politiek komt een dergelijk geluid: “Best een goed punt van Ary Cramer. De contributie van de Oranjevereniging is jarenlang op € 7,50 gehouden, nu al bijna verdubbeld. En als je kijkt naar de kleedjesmarkt in het Baxpark regelt dat zich redelijk vanzelf. In De Schoof mag het al niet meer vanuit veiligheidsoverwegingen, dus een lager bedrag lijkt ook ons wel redelijk,” aldus de reactie van Realistisch Ambacht.
Steun voor heffing Oranjevereniging
Enkele Ambachters in de discussie vinden het bedrag van € 12,50 terecht. “Je kunt als gezin ook lid worden van de Oranjevereniging. Dan help je het mogelijk te maken dat de vrijwilligers van de Oranjevereniging de feestelijkheden organiseren. Als dank kun je met je gezin gratis naar de taptoe en mogen je kinderen gratis meedoen aan de kleedjesmarkt. Wil je geen lid worden, dan betaal je voor die zaken. De subsidie van de gemeente is bij lange na niet voldoende om alles te betalen. De contributie van leden en de bijdragen van sponsoren zijn hard nodig,” aldus Trudy Wehrmeijer.
Geen reactie bestuur
Ambacht.net heeft de voorzitter van de Oranjevereniging en de voorlichter om een reactie op deze breed levende discussie gevraagd. Tot dusverre is deze reactie uitgebleven. Wel reageerde Adrie Scheurwater, de fractievoorzitter van Echt voor Ambacht (EVA). Volgens Scheurwater heeft zijn fractie vragen bij de Algemene Beschouwingen van 6 en 9 november 2023 gesteld aan de wethouder. "Daarbij is het verschil van €12,50 aangegeven, te betalen door de kinderen die wel deelnemen en de kinderen die niet kunnen deelnemen. De wethouder kon hier niet zoveel mee. Hij wenste niet de subsidie te verhogen, maar verwees naar de Oranjevereniging," aldus Scheurwater. "Op vragen van onze fractie was de voorzitter van de Oranjevereniging bereid voor kinderen, die niet konden deelnemen van wegen de financiën hier een regeling voor te treffen." Voor Ambacht.net is onduidelijk of deze regeling inderdaad is getroffen, omdat de voorzitter niet heeft gereageerd op ons verzoek een toelichting te geven op het heffen van deze € 12,50.