logo Ambacht Alles over Ambacht...

Column

Willem Schneider Hendrik-Ido-AmbachtHier vind je de column van Willem Schneider.

Wil je reageren op een van de artikelen?
Stuur hem dan een bericht op willemschneider@solcon.nl


 

Rood, Wit & Groen (maandag 8 september 2008)

 Het rood wit en blauw heeft in april zijn jaarlijks hoogtepunt: Koninginnedag, dodenherdenking, Bevrijdingsdag, het zijn dagen waar deze drie kleuren door heel Ambacht terug te vinden waren. Altijd weer een vrolijk gezicht, zeker als de zon ook eens fel schijnt!

Ja, als je samen met je dochtertje op Koninginnedag het palet van kleuren van het vuurwerk uiteen ziet spatten en de kleuren ziet weerkaatsen op het wateroppervlak van een klein meertje in het Sandelingenpark, vraag je wel eens af: hoe zal Ambacht er in 2020 uit zien? Staan we bij het vuurwerk opnieuw aan de kant van het Sandelingenpark? Zullen mijn kinderen ook het Ambachtse volkslied “waar de Waal stroomt” dan ook nog zo hard zingen als de kinderen van de wethouder?

Als ik zo de Structuurvisie (dat is een politiek ver gezicht tot 2020) lees, denk ik dat niet het geval is. Politici zijn er om plannen te bedenken, en dat houdt maar niet op. U ziet dat Ambacht momenteel een bouwput is: Oostendam en de Volgerlanden zijn de uitschieters. Maar tussen 2010 en 2020 zijn ook veel plannen. Het Ambachtse gemeentebestuur heeft daarvoor een bekend ‘adviesbureau” ingehuurd, waarbij overigens “even’ niet aan geld werd gedacht.

Het product van deze denkexercities vindt u terug in de Structuurvisie. In het komende najaar zal deze visie het hoofdgerecht worden op de politieke markt in Ambacht. Ik ga u niet vermoeien met dit soort leesvoer, maar zal er een paar hoofdpunten uithalen. Het laatste woord is over dit concept zeker niet gevallen: de gemeenteraad moet deze vaststellen, er komt nog de inspraakronde. Dus alles wat u leest, is in “concept”.

Rood, wit en blauw. Dat zijn de kleuren van de vlag, zo zong mijn dochtertje enthousiast tijdens Koninginnedag. En inderdaad: kleuren hebben zo zijn charme. Daarom lijken de samenstellers van de Structuurvisie ook met een driekleur te werken: Groen, Rood en Blauw.

Elke kleur staat voor een bepaald model. Laat ik ze even langs lopen en dan de “krenten in de pap” er uit halen.

In zijn algemeenheid willen de “structuurmakers” vooral zich richten op de “Randen van Ambacht”, de periferie waar naar hun mening een en ander nog wel valt te veranderen. Woningbouw, winkels en andere voorzieningen worden in andere Nota’s en Plannen behandeld. Nee, tussen het landelijke en het stedelijke van Ambacht -zo is de insteek- valt nog al te veranderen.

Groen: polderen
Groen staat – u raadt het al- voor ecologisch groen, duurzaamheid en gezondheid. Toen ik dat zag staan, las ik het nog maar een keer: Ambacht als tuinbouwgebied is een verloren gegaan begrip. Slechts enkele kassenbedrijven herinneren nog aan dit agrarische verleden. Maar inderdaad: ik las het juist.

Groen en recreatie zult u in de komende jaren wel in het buitengebied van Ambacht terecht moeten. U zult dan moeten gaan polderen: in de Sophiapolder, in de Oud-Reyerpolder en Sandelingen-Ambacht.

De Sophiapolder wordt een “groene parel”, waarbij een getijdenmoeras komt, wellicht in combinatie met windturbines. De Oud-Reyerpolder en het gebied ten noorden van de A15 worden “struinnatuur”. Interessant zijn ook de gedachten over het gebied ten westen van de A16: er komt een “Green-college” een soort hogere tuinbouwschool. Daar wordt gedaan aan “experimentele tuinbouw” en onderwijs. Deze instelling trekt natuurlijk studenten, maar hoe nu de relatie is met het nieuwe LOC in Zwijndrecht, is mij duister.

Sandelingen-Ambacht krijgt een grotere rol voor horeca (“pannenkoekenhuis”) en dagrecreatie.

Rood: Havenkade nieuw uitgaanscentrum
Bij Rood gaat het om de woningbouw en de voorzieningen. Veel hiervan wordt al regionaal (via het Drechtstedenbestuur) vastgesteld. Niettemin ziet de Structuurvisie nog mogelijkheden voor woningbouw aan de “Gouden Randen” van Ambacht! Dan gaat natuurlijk niet om sociale woningbouw, maar om “kwalitatief luxe woningen”.
Deze komen aan bij:

- de zuidrand van het Baxpark
- de oostrand van de Sandelingen-Ambacht (de 1,2,3 locatie wijkt hiervoor)
- de Noordoevers
- de Ridderkerkse kant van de Waal

Met betrekking tot het voorzieningenniveau zet de Structuurvisie in op meer horeca en kleinschalige economieën. De entree van Ambacht zou vooral bij de Havenkade moeten worden verbeterd. Het punt van Oostendam/Veersedijk/Havenkade wordt een ‘gezellig’ havenhoofd: het nieuwe uitgaanscentrum van Ambacht! Horeca, zakelijke dienstverlening, leisure komen er samen” In 2020 zullen dan de jonge Ambachters van deze kade het vuurwerk kunnen bewonderen, dat vanaf het Waaltje en de nieuwe Ambachtse haven wordt ontstoken! Verder komen er meer zwemsteigers aan het Waaltje, etc.

De gemeente maakt het volgens de opstellers van deze visie ook makkelijker om een bedrijf aan huis te starten. Dus: komende Kappers, fietsenmakers, etc. houdt deze suggestie in uw achterhoofd!

Er zouden ook nieuwe locaties komen voor de brede school (zoals in de Volgerlanden):

- locatie Bekestein
- Admiraal de Ruyerlaan/Weteringsingel
- Jan Wissenslaan

Tegenover de Schoof zouden dan “publieksvriendelijke voorzieningen (gezondheidscentrum of bibliotheek) kunnen worden geplaatst.

In dit verband ook enige aandacht aan een project dat in de Structuurvisie uitdrukkelijk wordt genoemd. Dat betreft de locatie van de Petrakerk. Wat betreft een nieuwbouw wordt duidelijk dat alleen de locatie aan de Zuidwende voor het college het meest realistisch is. De Structuurvisie geeft aan dat “ten zuiden van de Zuidwende ruimte is gereserveerd voor een kerkgebouw maar er zou eventueel ook een onderwijsvoorziening kunnen worden ingepast”. Blijkbaar is dat een hint voor een tweede basisschool ten behoeve van de Volgerlanden, zoals ook door het CDA is bepleit.

Alternatieve locaties voor de Petrakerk (bijv. het 1,2,3 locatie, de locatie nabij de parkeerplaats bij de Schoof) komen in deze visie niet in beeld en zijn niet realistisch.

Blauw: Van Baxpark naar Baxplas
Dit model vind ik het meest interessante! Blauw heeft natuurlijk met water te maken. En als dit model wordt gerealiseerd zal Ambacht een Venetië van de Drechtsteden worden! Dan zal Ambacht geen bouwput, maar een waterput worden! De achterliggende gedachte is dat het water “meer naar binnen wordt getrokken”. Interessant in het kader van het recent uitgebrachte rapport van de Deltacommissie.

De Ambachters worden wel omringd door water, maar kunnen er te weinig gebruik van maken. Daar moeten we iets aan gaan doen! Wat? Wel het volgende:

- de aanleg van insteekhaventjes en “inprikkers” in de Antoniapolder (kan mogelijk tot meer recreatie en watergebonden bedrijvigheid leiden)
- kijken naar de mogelijkheid om het Waaltje in een open verbinding met de Noord te staan. Vooralsnog is niet mogelijk (waterverschil en watervervuiling)
- delen van het Baxpark worden omgezet in een Baxplas (dus toch een groter zwembad?)
- de watergangen binnen de bebouwde kom worden verbreed op sommige plaatsen en met elkaar verbonden

Vanuit de Ambachtse politiek is ook wel eens gesuggereerd om het Waaltje ter hoogte van de Petrakerk door te trekken naar de Julianasingel. Op zich is dat in het kader van “Blauw”een interessante gedachte. Voor de omwonenden van de Petrakerk is misschien ook aantrekkelijk, maar voor andere betrokkenen minder interessant.

Het najaar is weer begonnen: veel plannen in de landelijke politiek (bouw de Randstad vol, en omtuin de Randstad met dijken en versier ze met waterkeringen), ook in de plaatselijke politiek veel blauw en rood, waarbij zelfs de A16 wordt overkapt. Ik ben benieuwd hoe groot de invloed is van degenen die zullen inspreken!


Andere columns

Dit moet voldoende zijn voor het bloemetje op tafel10 mei 2012
Een Netwerkstad Zwijndrechtse Waard en een Voedselbank Zwijndrechtse Waard?7 apr 2012
U bent niet van onze gemeente. Klopt: ik ben katholiek 5 mrt 2012
Oeverloze discussies 2 feb 2012
onder ede beroepen24 dec 2011
Het (politieke) circus rond kerk en zwembad 10 nov 2011
Normaal doen is gekkenwerk27 sep 2011
In het Spoor der burgervaderen2 aug 2011
Reclame voor meer gemeentelijke inkomsten 9 jun 2011
Drechtsteden: een EU-proeftuin in het klein30 apr 2011
IJzige veiligheid16 mrt 2011
Kandidaten Drechtsteden laag op de verkiezingslijsten provincale staten9 feb 2011
2011: aandacht voor langdurige werklozen, vertrekkende wethouders en raadsleden 7 jan 2011
Moeilijk Nederlands: over een sing-in en een sjop9 dec 2010
Nieuw Dualisme: college neemt motie over, raad steunt unaniem overgenomen motie 6 nov 2010
Gemeente wil bezuinigen niet verbloemen 23 sep 2010
Politiek bedrijven in het centrum van de macht: over het CDA en de ChristenUnie 27 aug 2010
Vakantieperikelen9 jul 2010
Toeristische tips en tips tijdens een Drechtstedelijke trektocht 8 jul 2010
Eén op de vijf CDA-stemmers in Ambacht koos niet voor Balkenende 12 jun 2010
Discussie Drechtstedenbestuur 22 mei 2010
Wethouder zijn is een lot uit de loterij 9 apr 2010
Voorkeurstemmen6 mrt 2010
Zoek de verschillen 2 feb 2010
Van campagne naar champagne!29 dec 2009
Op werkvakantie28 okt 2009
Oogstjaar? 26 aug 2009
Dreamwaver: terug naar het verleden11 jul 2009
De Ambachtse kiezers laten de EP-verkiezingen links liggen5 jun 2009
Verkeer(d?)beleid: sprintend parkeren en fietspaden met wegen 2 mei 2009
Ballonnen doorprikken in het voorjaar16 mrt 2009
Burgergericht straffen4 feb 2009
Het wisselen van het jaar31 dec 2008
Het heerlijk avondje is gekomen24 nov 2008
Pieken en dalen22 okt 2008
Vakantietijd 26 jul 2008
Veni vidi Visie 5 mei 2008
Doorsluizen naar Ridderkerk 7 apr 2008
Pa Pinkelman 3 mrt 2008
Vraagt U maar... 2 jan 2008
Zo eind december en begin januari is het altijd gezellig 21 dec 2007
Discusieer ter uwer welzijn 23 okt 2007
Heeft u dat gevoel ook wel eens?18 sep 2007
Wolken van wijken 21 aug 2007
Bezinning 21 jul 2007
Houdt U van humor? 23 jun 2007
Een nieuwe lente, een nieuw geluid27 mrt 2007
Uitslag verkiezingen 13 feb 2007
Tsja....3 jan 2007
Rond de jaarwisseling... 22 dec 2006
De Oostendamse thriller 2 nov 2006
Begroting 2007 1 nov 2006
Van wijk tot nationaal 10 okt 2006
Minder democratie voor hetzelfde geld 12 sep 2006
De scholen beginnen weer 15 aug 2006
Zomeruitvoering 11 jul 2006
Journalist op oranje 12 jun 2006
Zoals de Zwijndrechtse waard in Ambacht is... 1 mei 2006
Wijken voor de netwerkstad? 1 apr 2006
Doet u ook met aan het spel: wie gaat met wie? 17 mrt 2006
Aan U de keus 15 feb 2006
Ouderen geven steuntje in de rug16 jan 2006
Armoede 24 dec 2005
Er gekleurd op staan 8 nov 2005
Concurrentie in welzijnsbezuinigingen 10 okt 2005
De nazomer lijkt wat van slag 5 sep 2005
Het hek van den Oostendam 13 jul 2005
Gouden tijden 13 jun 2005
Ambachtelijke Verdediging: oppositie in de fuik 23 mei 2005
Amusante politiek 18 apr 2005
Tien procent korting28 mrt 2005
Breiwerk21 feb 2005
Burgerraadsleden. Wie weet er raad mee? 15 jan 2005
Het einde van het jaar nadert8 nov 2004
Mandenmakerij: de prijs maakt de man(d)1 okt 2004
Bierpomp3 sep 2004
Noordoeversproject: geen oeverloze discussies 2 aug 2004
The process is ongoing1 jul 2004
Eigen Hof: vergeet-me-niet2 jun 2004
Bergen-Belsen1 mei 2004
Van Groen- naar jeugdpark2 apr 2004
In de herfst naar lucht happen 3 mrt 2004
Gemeente krijgt bijstand4 feb 2004
Meer BRAVO in dualisme3 jan 2004
Sociaal3 dec 2003
Wanneer ben je jarig Mathilde1 nov 2003
Communicatie2 okt 2003
De skaters kunnen nu gerust zijn2 sep 2003
Werd u er ook zo zweverig van?1 aug 2003
2002, een historisch jaar4 dec 2002
Algemene beschouwingen 1 nov 2002
Dualisme en DUMAS2 okt 2002
Sportieve politiek in de vorm van proefballonnen en tennistafels1 sep 2002
College en raad wacht met SMART op elkaar1 aug 2002
Een wijze raad houdt geen referendum3 jul 2002
De voorkeur van uw stem1 jun 2002
Blijft Ambacht de boot missen?3 mei 2002
Na rijp beraad een nieuwe raad3 apr 2002
De Ambachtse kiezer heeft gesproken4 mrt 2002
De raad wijkt en draagt de fakkels over2 feb 2002
Van Oud naar nieuw: komt tijd komt raad 2 jan 2002
Raad eens wie?3 dec 2001
De eindbalans1 nov 2001
Politiek Ambacht ontwaakt1 okt 2001
Zomerslaap10 jul 2001
Oostendam op de schop? 1 jun 2001
Wordt het Ambachts college nog sportiever?4 mei 2001
Theatraal: Kop van Zuid of Kop van Staart2 apr 2001
Is het parkeerbeleid geparkeerd?1 mrt 2001
't Ambacht van de burgemeester: bouw Drechtstad!3 feb 2001
Ambacht laat een veer: de ferry is foetsie!2 jan 2001
Duo-wethouders1 dec 2000
Begroting2 nov 2000
Prinsjesdag2 sep 2000
Raadslid: Van bestuurder naar controleur4 aug 2000
Jaarverslag1 jul 2000
Oostendam op de schop?1 jun 2000
Annex Ambacht1 mei 2000
Luxeprobleem in Ambacht4 apr 2000
Krommeweg: wat krom is wordt recht2 mrt 2000
Culturele ambities1 feb 2000
Nieuwjaarsfeest3 jan 2000
Tevredenheidsonderzoek2 dec 1999
Raadsinformatie- en Burgerinformatiesysteem1 nov 1999
"Is de weg krom?"1 okt 1999
Een nieuw jeugdcentrum4 sep 1999
Onderwijs in de Volgerlanden2 aug 1999
Ambacht zelfstandig3 mei 1999
Betere speelplaatsen voor kinderen1 apr 1999
De Brink3 mrt 1999
De Volgerlanden2 feb 1999