logo Ambacht Alles over Ambacht...

Column

Willem Schneider Hendrik-Ido-AmbachtHier vind je de column van Willem Schneider.

Wil je reageren op een van de artikelen?
Stuur hem dan een bericht op willemschneider@solcon.nl


 

Een nieuwe lente, een nieuw geluid (dinsdag 27 maart 2007)

Een nieuwe lente, een nieuw geluid, U kent dit gezegde van Herman Gorter wel. Gorter de dichter van het bekende gedicht “Mei”.

Vroeger hielden de huisvrouwen de voorjaarschoonmaak. Zij hadden toen nog geen financieel bijbaantje voor het duur gekochte huis . Zij kregen de kriebels en haalden met het oog op de zonnige toekomst de bezem door hun huis.

Maar da’s verleden tijd. Hoewel: de bezem wordt momenteel wel door het gemeentehuis gehaald: de sociale dienst is opgedoekt naar het stadskantoor in Dordrecht en nu krijgen de raadsfracties ongetwijfeld meer vergaderruimte. Toch fijn dat we geen nieuw en groter gemeentehuis hebben we gebouwd….

Maar dit even terzijde.

In politiek Ambacht krijgt men in deze lente ook de kriebels. Dit met “het oog op Morgen”. Het gemeentebestuur heeft namelijk niet het verleden, maar de toekomst heeft op het netvlies. Zo mogen de raadsleden en degenen die hen omringen nadenken over een echte Perspectiefnota en over een Toekomstvisie.

In de perspectiefnota staan de plannen voor het komende jaar. Tot voor vorig jaar deden het college en de gemeenteraad dit apart: de wethouders in de vorm van een Voorjaarsnota, de raad in de vorm van een Kadernota. Het duurde enkele jaren voordat de fractievoorzitters en het college van burgemeester en schepenen ontdekten dat het efficiënter kon.  Maar het is nooit verkeerd om wijzer te worden.

Ins blaue Hinein

En de Toekomstvisie? Dan gaat het om de vergezichten die raad en Ambachters hebben over ons dorp in 2020. Het college en de raad willen zich niet alleen hun vingers aan dit project branden. Nee, om in Haagse termen te spreken: er moet een “maatschappelijk draagvlak” zijn.

De vraag is hoe dat kan. De bestuurders verzonnen hiervoor een list, en trokken hiervoor de gemeentelijke beurs open. Een flink bedrag is uitgetrokken om een aantal “Ambassadeurs” uit Ambacht te laten begeleiden door een extern bureau.

Ik dacht altijd dat een Ambassadeur iemand was die de Nederlandse regering (het bestuur) in het buitenland vertegenwoordigde. Maar blijkbaar is mijn blik te beperkt: in het woordenboek van de Ambachtse bestuur is een Ambassadeur een persoon –vaak uit de gevestigde organisaties in ons dorp- die “iets” moeten vinden over Ambacht in 2020. Hierbij de sluier van onwetendheid maar op de koop toenemend. Ook om de vraag “waartoe is Ambacht op deze aarde?” wordt even om heen gelopen.

Een eerste vingeroefening met de Ambassadeurs bracht een rijpe oogst op. Nee, ik ga niet uit de Ambassadeurstent klappen, maar er waren wel enkele originele ideeën of vragen. Maar ik miste er natuurlijk wel een aantal. Het is vanzelfsprekend interessant als je in het toekomstperspectief het verleden van Ambacht in de vorm van cultuurhistorische waarden (bijv. Peerenlaantje) of “Ambacht als openlucht museum” wilt benadrukken.

Maar wat is er tegen – zo zeiden sommigen tegen me -  om in het toeristische programma van de Drechtsteden Hollands (vergane) Glorie in de Sophiapolder - u weet wel het Ambachtse Texel- op terpen enkele Molens neer te zetten!!

Op terpen want het is de bedoeling dat er een getijdenmoeras in deze polder wordt gerealiseerd. Dat is zeker nuttig, als de rivieren meer water krijgen te verwerken.

Deze blikvangers van Molens lokken ongetwijfeld de Japanners, de Aziaten en Amerikanen die per Fast Ferry onderweg van Dordrecht naar Alblasserdam om vandaar uit per Touringcar de molens in Kinderdijk te bekijken!!

De Ambachtse molens geven een beeld van ons dorp naar buiten. Tja, wat moet je met dit soort vergezichten? Zullen we meenemen, of het onze actieve aandacht, zo denken (Haagse) politici dan.

Want hoe het ook zij, het hoge ambacht van Ambassadeur in ons dorp richt zich vooral op interne zaken. Bijv. de woningbouw. Nu heeft een belangrijke stakeholder  -zeg maar belanghebbende -   een riante voorsprong op de andere ambassadeurs genomen.

Waarom? Wel, hij presenteerde onlangs een vlekkenplan, waarin voorstellen tot woningbouw werd gedaan. Op vele plaatsen waar openbare gebouwen (scholen, etc) en waar groen aanwezig zijn, kan volgens deze woningbouwvereniging (jawel)  gewoon gebouwd worden: goed voor de gemeente (meer OZB), goed voor de woningbouwvereniging (meer woningen, meer huuropbrengsten). Tel uit je winst, nietwaar? Daar is niets mis mee!

Een interessant idee van deze vereniging is dat zij zich ook op kerkelijk terrein wil bewegen. Deze overdenking op het kerkenpad leverde de volgende gedachte op:

Een van de grote kerkgebouwen in Ambacht, namelijk de Petrakerk, verplaatsten naar een locatie, die een paar honderd meter van de huidige locatie is verwijderd.

Er zou dan een win-win situatie ontstaan: de kerkelijke gemeente hoeft minder grond te kopen voor een nieuw kerkgebouw. Ze kan het parkeerterrein bij De Schoof zondags gebruiken en hoeft dus geen extra grond hiervoor te kopen.

Voordeel is ook dat het aantal verkeersbewegingen naar het kerkgebouw wel eens in vergelijking met een nieuwe locatie aan de Zuidwende zal kunnen verminderen.  De meeste kerkgangers wonen immers in het oude ‘t  Ambacht. Vanuit het oogpunt van de zondagsrust een pluspunt…

En Rhiant? Ja, die wil op deze locatie appartementen bouwen. Over de parkeerproblemen tijdens doordeweekse kerkdiensten (bijv. op woensdagen) wordt dan even niet gesproken… 

Bewoners uit de omgeving die ik sprak en die het verhaal uit het plaatselijke weekblad hadden vernomen, waren “not amused”. Daar ik kan me iets bij voorstellen. Een gebouw met twee of drie bouwlagen in je achtertuin, daar moet je wel aan wennen.

Overigens: het is slechts een plan, waarbij een aantal zaken nog niet helder zijn. Er komt nog vanuit het gemeentebestuur nog een aantal Nota’s: Accommodatiebeleid, Integraal Huisvestingsplan moeten worden opgesteld. Er zal nog veel water door de “singel” van Beatrixsingel stromen voordat er een definitief besluit wordt genomen. Ik zie in elk geval met veel belangstelling uit naar de eerste reactie van het college! Temeer omdat de termijn van de optie van de kerkenraad van de Petrakerk op de locatie van de Zuidwende binnenkort afloopt.

Rhiant wedt niet op het kerkelijke paard, want er is ook een alternatief: zorgwoningen voor senioren. Ik begrijp dat Rhiant zich niet verder op kerkentocht heeft begeven…. Uit het burgerjaarverslag van de burgemeester blijkt bijv. dat de Maranathakerk ook een andere locatie zou zoeken.

Deze maatschappelijke discussie over de toekomst van Ambacht is een goede insteek. Het is ook goed dat de Ambachtse raadsleden bij deze discussie op een terughoudende manier betrokken blijven. Anders dan krijg je twee gescheiden sporen:

- een maatschappelijke discussie bestaande uit een spraakmakende elite, waarin raadslieden (spontaan) iets roepen,

- een politieke discussie in de Raad, waarbij de raadsleden met een andere realiteit te maken hebben (bijv. coalitieakkoord) en ze eerder gedane uitspraken moeten afzwakken  of terugnemen

Zoiets zie je in de landelijke politiek bij het standpunt van de positie van de ambtenaar, die geen homohuwelijken wil sluiten. Een aangelegen punt voor de ChristenUnie.

Het is te begrijpen dat vanuit de achterban van de CU wordt gevraagd om een harde reactie van de Kamerfractie. Bijv. een initiatiefwetsvoorstel, samen CDA en SGP (De Ambachtse variant). Met het zoeken naar praktische oplossingen komt men er alleen niet. Er zit ook een principiële kant aan deze zaak: hoe veel ruimte geeft de overheid aan gewetensvrijheid? Worden de grenzen verder ingeperkt? In het verleden is daar veel discussie over geweest (dienstweigeraars, Jehova’s getuigen).

PvdA-politici laten zich in deze maatschappelijke discussie verleiden tot allerlei acties en uitspraken, die bij de politieke cohesie van het kabinet krassen veroorzaken. Acties en uitspraken die later worden afgezwakt, maar blijven voortsudderen. Allerlei moties van gemeenteraden –in de Drechtsteden dus niet- lijken van dit politieke punt een banenschil te maken. Komt de (onervaren) CU-Kamerfractie er met stille diplomatie (gesloten deuren, enz) eruit? We wachten met spanning af.

Zo blijft politiek boeien!


Andere columns

Dit moet voldoende zijn voor het bloemetje op tafel10 mei 2012
Een Netwerkstad Zwijndrechtse Waard en een Voedselbank Zwijndrechtse Waard?7 apr 2012
U bent niet van onze gemeente. Klopt: ik ben katholiek 5 mrt 2012
Oeverloze discussies 2 feb 2012
onder ede beroepen24 dec 2011
Het (politieke) circus rond kerk en zwembad 10 nov 2011
Normaal doen is gekkenwerk27 sep 2011
In het Spoor der burgervaderen2 aug 2011
Reclame voor meer gemeentelijke inkomsten 9 jun 2011
Drechtsteden: een EU-proeftuin in het klein30 apr 2011
IJzige veiligheid16 mrt 2011
Kandidaten Drechtsteden laag op de verkiezingslijsten provincale staten9 feb 2011
2011: aandacht voor langdurige werklozen, vertrekkende wethouders en raadsleden 7 jan 2011
Moeilijk Nederlands: over een sing-in en een sjop9 dec 2010
Nieuw Dualisme: college neemt motie over, raad steunt unaniem overgenomen motie 6 nov 2010
Gemeente wil bezuinigen niet verbloemen 23 sep 2010
Politiek bedrijven in het centrum van de macht: over het CDA en de ChristenUnie 27 aug 2010
Vakantieperikelen9 jul 2010
Toeristische tips en tips tijdens een Drechtstedelijke trektocht 8 jul 2010
Eén op de vijf CDA-stemmers in Ambacht koos niet voor Balkenende 12 jun 2010
Discussie Drechtstedenbestuur 22 mei 2010
Wethouder zijn is een lot uit de loterij 9 apr 2010
Voorkeurstemmen6 mrt 2010
Zoek de verschillen 2 feb 2010
Van campagne naar champagne!29 dec 2009
Op werkvakantie28 okt 2009
Oogstjaar? 26 aug 2009
Dreamwaver: terug naar het verleden11 jul 2009
De Ambachtse kiezers laten de EP-verkiezingen links liggen5 jun 2009
Verkeer(d?)beleid: sprintend parkeren en fietspaden met wegen 2 mei 2009
Ballonnen doorprikken in het voorjaar16 mrt 2009
Burgergericht straffen4 feb 2009
Het wisselen van het jaar31 dec 2008
Het heerlijk avondje is gekomen24 nov 2008
Pieken en dalen22 okt 2008
Rood, Wit & Groen 8 sep 2008
Vakantietijd 26 jul 2008
Veni vidi Visie 5 mei 2008
Doorsluizen naar Ridderkerk 7 apr 2008
Pa Pinkelman 3 mrt 2008
Vraagt U maar... 2 jan 2008
Zo eind december en begin januari is het altijd gezellig 21 dec 2007
Discusieer ter uwer welzijn 23 okt 2007
Heeft u dat gevoel ook wel eens?18 sep 2007
Wolken van wijken 21 aug 2007
Bezinning 21 jul 2007
Houdt U van humor? 23 jun 2007
Uitslag verkiezingen 13 feb 2007
Tsja....3 jan 2007
Rond de jaarwisseling... 22 dec 2006
De Oostendamse thriller 2 nov 2006
Begroting 2007 1 nov 2006
Van wijk tot nationaal 10 okt 2006
Minder democratie voor hetzelfde geld 12 sep 2006
De scholen beginnen weer 15 aug 2006
Zomeruitvoering 11 jul 2006
Journalist op oranje 12 jun 2006
Zoals de Zwijndrechtse waard in Ambacht is... 1 mei 2006
Wijken voor de netwerkstad? 1 apr 2006
Doet u ook met aan het spel: wie gaat met wie? 17 mrt 2006
Aan U de keus 15 feb 2006
Ouderen geven steuntje in de rug16 jan 2006
Armoede 24 dec 2005
Er gekleurd op staan 8 nov 2005
Concurrentie in welzijnsbezuinigingen 10 okt 2005
De nazomer lijkt wat van slag 5 sep 2005
Het hek van den Oostendam 13 jul 2005
Gouden tijden 13 jun 2005
Ambachtelijke Verdediging: oppositie in de fuik 23 mei 2005
Amusante politiek 18 apr 2005
Tien procent korting28 mrt 2005
Breiwerk21 feb 2005
Burgerraadsleden. Wie weet er raad mee? 15 jan 2005
Het einde van het jaar nadert8 nov 2004
Mandenmakerij: de prijs maakt de man(d)1 okt 2004
Bierpomp3 sep 2004
Noordoeversproject: geen oeverloze discussies 2 aug 2004
The process is ongoing1 jul 2004
Eigen Hof: vergeet-me-niet2 jun 2004
Bergen-Belsen1 mei 2004
Van Groen- naar jeugdpark2 apr 2004
In de herfst naar lucht happen 3 mrt 2004
Gemeente krijgt bijstand4 feb 2004
Meer BRAVO in dualisme3 jan 2004
Sociaal3 dec 2003
Wanneer ben je jarig Mathilde1 nov 2003
Communicatie2 okt 2003
De skaters kunnen nu gerust zijn2 sep 2003
Werd u er ook zo zweverig van?1 aug 2003
2002, een historisch jaar4 dec 2002
Algemene beschouwingen 1 nov 2002
Dualisme en DUMAS2 okt 2002
Sportieve politiek in de vorm van proefballonnen en tennistafels1 sep 2002
College en raad wacht met SMART op elkaar1 aug 2002
Een wijze raad houdt geen referendum3 jul 2002
De voorkeur van uw stem1 jun 2002
Blijft Ambacht de boot missen?3 mei 2002
Na rijp beraad een nieuwe raad3 apr 2002
De Ambachtse kiezer heeft gesproken4 mrt 2002
De raad wijkt en draagt de fakkels over2 feb 2002
Van Oud naar nieuw: komt tijd komt raad 2 jan 2002
Raad eens wie?3 dec 2001
De eindbalans1 nov 2001
Politiek Ambacht ontwaakt1 okt 2001
Zomerslaap10 jul 2001
Oostendam op de schop? 1 jun 2001
Wordt het Ambachts college nog sportiever?4 mei 2001
Theatraal: Kop van Zuid of Kop van Staart2 apr 2001
Is het parkeerbeleid geparkeerd?1 mrt 2001
't Ambacht van de burgemeester: bouw Drechtstad!3 feb 2001
Ambacht laat een veer: de ferry is foetsie!2 jan 2001
Duo-wethouders1 dec 2000
Begroting2 nov 2000
Prinsjesdag2 sep 2000
Raadslid: Van bestuurder naar controleur4 aug 2000
Jaarverslag1 jul 2000
Oostendam op de schop?1 jun 2000
Annex Ambacht1 mei 2000
Luxeprobleem in Ambacht4 apr 2000
Krommeweg: wat krom is wordt recht2 mrt 2000
Culturele ambities1 feb 2000
Nieuwjaarsfeest3 jan 2000
Tevredenheidsonderzoek2 dec 1999
Raadsinformatie- en Burgerinformatiesysteem1 nov 1999
"Is de weg krom?"1 okt 1999
Een nieuw jeugdcentrum4 sep 1999
Onderwijs in de Volgerlanden2 aug 1999
Ambacht zelfstandig3 mei 1999
Betere speelplaatsen voor kinderen1 apr 1999
De Brink3 mrt 1999
De Volgerlanden2 feb 1999