logo Ambacht Alles over Ambacht...

Column

Willem Schneider Hendrik-Ido-AmbachtHier vind je de column van Willem Schneider.

Wil je reageren op een van de artikelen?
Stuur hem dan een bericht op willemschneider@solcon.nl


 

Politiek Ambacht ontwaakt (maandag 1 oktober 2001)

Na weken van een politieke zomerslaap is de politiek uit haar zomerslaap ontwaakt. We waanden ons in veiligheid, maar de aanslagen in New York en Washington en het vervolg daarop deden ons opschrikken. Op lokaal niveau betekent het dat wij nog eens goed naar het rampenplan moeten kijken, en waar nodig actualiseren.

Inmiddels ligt de behandeling van de begroting van de gemeente H.I. Ambacht in het verschiet. Het college heeft in deze begroting keuzes gemaakt bij het nieuw beleid. B&W geven met het maken van hun keuze diverse partijen munitie voor de komende verkiezingen.
Bij de begroting heeft het college nieuw beleid opgevoerd, dat weer te verdelen is in de groepen "gewenst", "noodzakelijk" en "dringend".
Bij de definitieve vaststelling is het altijd weer interessant waar wordt bezuinigd. Dan kan men vooral kijken naar het beleid op het gebied van welzijn. Voor Ambachtse raadsleden is het bekend dat op de raadsagenda weinig onderwerpen op het gebied van Welzijn, Volksgezondheid en Onderwijs worden behandeld.

Volksgezondheid trok de laatste tijd aandacht vanwege het tekort aan huisartsen en (op termijn) ook aan tandartsen. Hoewel dit probleem nog niet is opgelost, staat er gelukkig meer op de rol. Zo is bij Volksgezondheid de verbouwing van de Blije Borgh een groot project. Dit verzorgingshuis wordt binnenkort een "multifunctioneel zorgcentrum". Ambacht sluit hierbij aan bij de landelijke ontwikkeling. Allerlei taken op het gebied van de (ouderen)zorg worden gebundeld op één plaats. Concreet: er komt meer ruimte voor de bejaarden- en verpleegzorg voor de ouderen, de Stichting Opmaat krijgt in de Blije Borgh kantoor- en behandelruimten, het Gecoördineerd Ouderenwerk (GOW) krijgt er vergaderruimte. Daarnaast komt er in het gebouw ruimte voor kinderopvang van maximaal 35 kinderen. De belangrijkste activiteiten van Opmaat zijn de thuiszorg, het maatschappelijk werk en het consultatiebureau. Verder is het te prijzen dat op verzoek van de scholen het schoolmaatschappelijk werk wordt uitgebreid.

Op het gebied van de volksgezondheid ligt er de komende tijd voor de gemeente nogal wat te wachten. Omdat het takenpakket van de GGD in ons land nogal uiteen liep en de kwaliteit van de dienstverlening eveneens, komt er volgend jaar een nieuwe Wet op de Collectieve Preventie. In het kader van de collectieve preventie heeft de GGD in Zuid-Holland Zuid een monitor samengesteld om de gezondheid in de regio in kaart te brengen. Het is verder aan de regio en de gemeenten om daar beleid "op te maken". Als je dan het Ambachtse gezondheidsprofiel vergelijkt met dat van Zuid-Holland Zuid valt ons dorp niet echt op. Er zijn natuurlijk wel enkele verschillen. Zo bezoeken Ambachters iets meer hun huisarts en nemen de Ambachtse vrouwen minder deel aan bevolkingsonderzoeken ten aanzien van borstkanker en baarmoederhalskanker dan de vrouwen in de regio. Hier ligt ongetwijfeld een aanknopingspunt voor toekomstig beleid en voor de op te stellen verkiezingsprogramma's. Duidelijk is ook dat de Ambachters meer tevreden zijn over hun woonomgeving dan de inwoners in de andere dorpen in de regio.

Als het gaat om integrale nota's inzake het ouderenbeleid en de Nota Jeugd- en Jongerenbeleid moeten we nog een poosje wachten. Wellicht is het nog de vraag of deze basisnota's voor de verkiezingen worden behandeld in de raad. En als we het tijdpad van de bouw van het multifunctionele jongerencentrum zien, betwijfelen we of de eerste paal in februari de grond in gaat. De provincie wil namelijk nog een archeologisch onderzoek laten verrichten op de plaats waar wordt gebouwd!

Ik had het zoëven over keuzes maken. In (meerjaren)begroting is een flink bedrag uitgetrokken voor het Jeugdspeelpark. Ook hier is het vraag of dit geld na "stoeipartij" in het college blijft gehandhaafd. Dat zelfde geldt voor de uitbreiding van de Toonkunstmuziek-school.
Duidelijk is wel dat de subsidiestroom in de richting van de verenigingen blijft gehandhaafd. Er komt zelfs een subsidiestroom bij: voor vakantie-activiteiten is voor twee jaar een aantal beleidsregels opgesteld. Verengingen en anderen kunnen dan geld aanvragen. Dus naast de reguliere subsidiestroom en het Spoorfonds (dat speciaal voor incidentele aanvragen is) nu dus een derde spoor!
De conclusie ligt voor de hand: het Ambachtse welzijnsland bruist en heeft zijn sporen verdiend! Als je deze conclusie zo even in je auto bedenkt en dan plotseling bij de Krommeweg twee keer golven water op de voorruit van je auto stromen, denk je plotsklaps iets anders: waarom doet de gemeente niets aan de drainage langs de Krommeweg? Want als het maar enigszins heeft geregend liggen er weer grote plassen langs de Krommeweg.

Vraag: wat vindt u van de Ambachtse gemeentepolitiek? Heeft de begroting ook aandacht voor uw standpunten? Laat me het weten.

Tenslotte nog een persoonlijke noot. Ik had het zojuist over Volksgezondheid. Eén dezer dagen werd geconfronteerd met een goed geoliede organisatie van de eerste hulp bij ongevallen in ons dorp. Als een traumahelikopter boven Ambacht trekt dat altijd aandacht. Zeker deze als in de buurt bij het gemeentehuis probeert. Aangrijpend is het om te horen, dat deze helikopter komt vanwege een ongeluk van je zoon. Gelukkig is het boven verwachting meegevallen. Eigenlijk beleven wij dat als een groot wonder. Ontroerend was ook de grote belangstelling en medeleven van de buurt en de Ambachtse gemeenschap en vooral van de kinderen. Het is ongebruikelijk maar vanaf deze plaats willen we u bedanken voor uw meeleven in deze moeilijke periode.

Willem Schneider


Andere columns

Dit moet voldoende zijn voor het bloemetje op tafel10 mei 2012
Een Netwerkstad Zwijndrechtse Waard en een Voedselbank Zwijndrechtse Waard?7 apr 2012
U bent niet van onze gemeente. Klopt: ik ben katholiek 5 mrt 2012
Oeverloze discussies 2 feb 2012
onder ede beroepen24 dec 2011
Het (politieke) circus rond kerk en zwembad 10 nov 2011
Normaal doen is gekkenwerk27 sep 2011
In het Spoor der burgervaderen2 aug 2011
Reclame voor meer gemeentelijke inkomsten 9 jun 2011
Drechtsteden: een EU-proeftuin in het klein30 apr 2011
IJzige veiligheid16 mrt 2011
Kandidaten Drechtsteden laag op de verkiezingslijsten provincale staten9 feb 2011
2011: aandacht voor langdurige werklozen, vertrekkende wethouders en raadsleden 7 jan 2011
Moeilijk Nederlands: over een sing-in en een sjop9 dec 2010
Nieuw Dualisme: college neemt motie over, raad steunt unaniem overgenomen motie 6 nov 2010
Gemeente wil bezuinigen niet verbloemen 23 sep 2010
Politiek bedrijven in het centrum van de macht: over het CDA en de ChristenUnie 27 aug 2010
Vakantieperikelen9 jul 2010
Toeristische tips en tips tijdens een Drechtstedelijke trektocht 8 jul 2010
Eén op de vijf CDA-stemmers in Ambacht koos niet voor Balkenende 12 jun 2010
Discussie Drechtstedenbestuur 22 mei 2010
Wethouder zijn is een lot uit de loterij 9 apr 2010
Voorkeurstemmen6 mrt 2010
Zoek de verschillen 2 feb 2010
Van campagne naar champagne!29 dec 2009
Op werkvakantie28 okt 2009
Oogstjaar? 26 aug 2009
Dreamwaver: terug naar het verleden11 jul 2009
De Ambachtse kiezers laten de EP-verkiezingen links liggen5 jun 2009
Verkeer(d?)beleid: sprintend parkeren en fietspaden met wegen 2 mei 2009
Ballonnen doorprikken in het voorjaar16 mrt 2009
Burgergericht straffen4 feb 2009
Het wisselen van het jaar31 dec 2008
Het heerlijk avondje is gekomen24 nov 2008
Pieken en dalen22 okt 2008
Rood, Wit & Groen 8 sep 2008
Vakantietijd 26 jul 2008
Veni vidi Visie 5 mei 2008
Doorsluizen naar Ridderkerk 7 apr 2008
Pa Pinkelman 3 mrt 2008
Vraagt U maar... 2 jan 2008
Zo eind december en begin januari is het altijd gezellig 21 dec 2007
Discusieer ter uwer welzijn 23 okt 2007
Heeft u dat gevoel ook wel eens?18 sep 2007
Wolken van wijken 21 aug 2007
Bezinning 21 jul 2007
Houdt U van humor? 23 jun 2007
Een nieuwe lente, een nieuw geluid27 mrt 2007
Uitslag verkiezingen 13 feb 2007
Tsja....3 jan 2007
Rond de jaarwisseling... 22 dec 2006
De Oostendamse thriller 2 nov 2006
Begroting 2007 1 nov 2006
Van wijk tot nationaal 10 okt 2006
Minder democratie voor hetzelfde geld 12 sep 2006
De scholen beginnen weer 15 aug 2006
Zomeruitvoering 11 jul 2006
Journalist op oranje 12 jun 2006
Zoals de Zwijndrechtse waard in Ambacht is... 1 mei 2006
Wijken voor de netwerkstad? 1 apr 2006
Doet u ook met aan het spel: wie gaat met wie? 17 mrt 2006
Aan U de keus 15 feb 2006
Ouderen geven steuntje in de rug16 jan 2006
Armoede 24 dec 2005
Er gekleurd op staan 8 nov 2005
Concurrentie in welzijnsbezuinigingen 10 okt 2005
De nazomer lijkt wat van slag 5 sep 2005
Het hek van den Oostendam 13 jul 2005
Gouden tijden 13 jun 2005
Ambachtelijke Verdediging: oppositie in de fuik 23 mei 2005
Amusante politiek 18 apr 2005
Tien procent korting28 mrt 2005
Breiwerk21 feb 2005
Burgerraadsleden. Wie weet er raad mee? 15 jan 2005
Het einde van het jaar nadert8 nov 2004
Mandenmakerij: de prijs maakt de man(d)1 okt 2004
Bierpomp3 sep 2004
Noordoeversproject: geen oeverloze discussies 2 aug 2004
The process is ongoing1 jul 2004
Eigen Hof: vergeet-me-niet2 jun 2004
Bergen-Belsen1 mei 2004
Van Groen- naar jeugdpark2 apr 2004
In de herfst naar lucht happen 3 mrt 2004
Gemeente krijgt bijstand4 feb 2004
Meer BRAVO in dualisme3 jan 2004
Sociaal3 dec 2003
Wanneer ben je jarig Mathilde1 nov 2003
Communicatie2 okt 2003
De skaters kunnen nu gerust zijn2 sep 2003
Werd u er ook zo zweverig van?1 aug 2003
2002, een historisch jaar4 dec 2002
Algemene beschouwingen 1 nov 2002
Dualisme en DUMAS2 okt 2002
Sportieve politiek in de vorm van proefballonnen en tennistafels1 sep 2002
College en raad wacht met SMART op elkaar1 aug 2002
Een wijze raad houdt geen referendum3 jul 2002
De voorkeur van uw stem1 jun 2002
Blijft Ambacht de boot missen?3 mei 2002
Na rijp beraad een nieuwe raad3 apr 2002
De Ambachtse kiezer heeft gesproken4 mrt 2002
De raad wijkt en draagt de fakkels over2 feb 2002
Van Oud naar nieuw: komt tijd komt raad 2 jan 2002
Raad eens wie?3 dec 2001
De eindbalans1 nov 2001
Zomerslaap10 jul 2001
Oostendam op de schop? 1 jun 2001
Wordt het Ambachts college nog sportiever?4 mei 2001
Theatraal: Kop van Zuid of Kop van Staart2 apr 2001
Is het parkeerbeleid geparkeerd?1 mrt 2001
't Ambacht van de burgemeester: bouw Drechtstad!3 feb 2001
Ambacht laat een veer: de ferry is foetsie!2 jan 2001
Duo-wethouders1 dec 2000
Begroting2 nov 2000
Prinsjesdag2 sep 2000
Raadslid: Van bestuurder naar controleur4 aug 2000
Jaarverslag1 jul 2000
Oostendam op de schop?1 jun 2000
Annex Ambacht1 mei 2000
Luxeprobleem in Ambacht4 apr 2000
Krommeweg: wat krom is wordt recht2 mrt 2000
Culturele ambities1 feb 2000
Nieuwjaarsfeest3 jan 2000
Tevredenheidsonderzoek2 dec 1999
Raadsinformatie- en Burgerinformatiesysteem1 nov 1999
"Is de weg krom?"1 okt 1999
Een nieuw jeugdcentrum4 sep 1999
Onderwijs in de Volgerlanden2 aug 1999
Ambacht zelfstandig3 mei 1999
Betere speelplaatsen voor kinderen1 apr 1999
De Brink3 mrt 1999
De Volgerlanden2 feb 1999